Zlatý čakan 2000
Igor Koller

22001zla.jpg (24215 bytes)
Zlatý čakan.

Piolet d´Or 2000, alebo po našom Zlatý čakan, je dnes najznámejšie medzinárodné ocenenie horolezeckých výkonov. Už desať rokov ho udeľuje združenie elitných alpinistov GHM (Groupe de haute montagne) a francúzsky časopis Montagnes Magazine. Pri zrode tejto myšlienky v roku 1991 stáli Guy Chaummereuil a Jean-Claude Marmier, terajší prezident FFME. Napriek tomu, že hlavne v posledných rokoch bolo veľa výhrad tak k nominovaným výstupom, ako aj k hlavným oceneným výkonom, Zlatý čakan je jedným z najprestížnejších ocenení, o ktorom sníva nejeden horolezec. Posledné dva roky sa slávnostná ceremónia s predchádzajúcou prezentáciou nominovaných výstupov odohráva v Argentiere le Besée v rámci Medzinárodného ľadového mítingu, tohto roku to bolo 10. – 14. 1. 2001.

Nominácie na Piolet d´Or 2000

Kantega (6799 m), Nepál
Ruský alpinista Valerij Babanov tu sólo vyliezol novú 1200 m dlhú cestu v S stene, obtiažnosť 5c/6a, A2/A3, M6, keď skončil svoj výstup dosiahnutím hrebeňa. Babanov bol nominovaný aj pred rokom za svoj sólovýstup Eldorádo na Grandes Jorasses, a už to je veľkým úspechom.

Spantik (7028 m), Pakistan
Opäť ruskí horolezci Mikhail Davy a Alexander Klenov vyliezli novú 2100 m cestu na Zlatom pilieri na Spantik, obtiažnosť 6, A2, 11 dní v stene s použitím kapsulového štýlu. Ďalší členovia tejto expedícii M. Pellissier, M. Guy, A. Azsváth a M. Prezelj spravili čistým alpským štýlom prvé opakovanie originálnej britskej cesty Golden Pilar na Spantik.

Shivling (6543 m), India
Thomas Huber z Nemecka a Iwan Wolf zo Švajčiarska vyriešili známy problém 500 metrovej vrcholovej hlavy S piliera na Shivling, ktorý je označovaný ako Matterhorn indického Garhwalu. Celá cesta má 1100 m, obtiažnosť VII, A4.

Mont Hunter (4442 m), Aljaška, USA
Dvaja britskí horolezci Jules Cartwriht a Ian Parnell vyliezli v máji 2000 novú 33-dĺžkovú cestu The Knowledge na jeden z najznámejších a najextrémnejších aljašských kopcov Mont Hunter. Spolu 1700 m celkovej obtiažnosti ED+, moderné mixové lezenie hodnotili škótskym stupňom 7. Vyriešili niekoľko veľmi nebezpečných miest, keď napr. v 16. dĺžke liezli kolmý ľad hrúbky 1 až 5 cm bez možnosti istenia na 20-tich metroch. V závere cesty si Ian zlámal dve rebrá, v nečase bivakovali 45 hodín v portaledge pre jednu osobu. Doliezli na vrcholové snehové polia, ale samotného vrcholu sa museli z pochopiteľných príčin vzdať.

Grandes Jorasses (4208 m), Francúzsko
Francúzsky lezec Patrice Glairon-Rappaz v júni 2000 za 3 dni vysóloval vysoko cenenú slovenskú cestu No siesta, ktorú v roku 1986 vyliezli Stano Glejdura a Ján Porvazník. Týchto 1 100 metrov lezenia obtiažnosti 7a, A2, s kolmými ľadovými škrupinami je považovaných za jedno z najdelikátnejších lezení v oblasti Mont Blancu. Patrice mal skvelú sezónu, v januári urobil prvé sólo Desmaisonovej cesty na Jorassoch a v marci vyliezol Dovine Providence na Grand Pilier d´Angle. O tomto 29-ročnom diablovi budeme zrejme ešte počuť.

Ketil (2010 m), Grónsko
David Jonglez z Francúzska a Eduardo Alonso zo Španielska vyliezli bigwallovou taktikou novú cestu Anisa v 1200 metrovej žulovej stene stene Ketilu, kde sú už štyri iné výstupy. Ani obtiažnosť 6b+, A3 asi nie celkom zdôvodňuje túto nomináciu. V tom čase napr. Poliaci J. Fluder, J. Golab, S. Piecuch a M. Tomaszewski vyrobili novú cestu na Nalumasortoq a nomináciu by si určite zaslúžili.

Porota na čele s Paulom Kellerom z Francúzska, ktorý v 50-tych rokoch vyliezol na Mustagh Tower (7273 m) a na Jannu (7700 m), nakoniec rozhodla o udelení Zlatého čakana 2000 Thomasovi Huberovi a Iwanovi Wolfovi za ich prvovýstup Shiva´s Line na Shivling. Blahoželáme a dúfame, že medzi nominovanými sa raz ocitnú aj alpinisti zo Slovenska.


- Sezóna v Patagónii 1999/2000 (Rolando Garibotti)
- Expedícia Gyachung Kang  (Marko Prezelj)
- Bigwallista Silvo Karo (Vladimír Linek)
- Desiatky v Čechách (Vladimír Linek, Rostislav Tomanec)
- Baskervil - komedie o třech jednáních (Míša Drlíková)

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský