Bouldrové preteky v Žiline - EXTREMcup 0. ročník

V druhú decembrovú sobotu sa na stene horolezeckého oddielu Extrem klub Žilina konali otváracie preteky v boulderingu. Vzhľadom na to, že išlo o prvé preteky na novej stene, zišlo sa na slovenské pomery veľa lezcov. Navyše, bouldering je momentálne naozaj v kurze, veď 50 účastníkov sa dnes na klasických pretekoch určite nenájde...
Kvalifikácia prebiehala na 3 cestách systémom, zhodným s boulderingovým svetovým pohárom. Tento spôsob zabezpečuje, že všetko ide presne načas, každý si odlezie v priebehu pol hodiny a ak nepostúpi, nestrávi v izolácii celý deň. Dá sa povedať, že išlo o premiéru takéhoto spôsobu vedenia pretekov na Slovensku. Napriek obavám z neznalosti a nepochopenia systému pretekármi, ale aj rozhodcami a z nej plynúcimi možnými zmätkami, prebehlo všetko bez problémov. So stavbou ženských ciest, rozhodovaním a skúsenosťami s organizáciou výrazne pomohol Ivan Žila, mužské cesty stavali Ďuro a Marek Repčíkovci.
V kvalifikácii nečakalo žiadne prekvapenie a všetci favoriti bez problémov postúpili. Vo finále boli pripravené pre mužov aj pre ženy dve cesty. Limit na cestu bol 5 minút, počas ktorých sa mohlo ľubovolne nacvičovať, rátal sa najlepší pokus, ale zaznamenával sa aj ich počet.
Zo žien si s prvým bouldrom najlepšie poradila Zuzka Čintalová, o chyt za ňou bola Petra Tomanová. Druhý ženský boulder bol pomerne ťažký a väčšina žien končila v štvrtom chyte. Len Petra Tomanová toto miesto prekonala a v konečnom súčte sa dostala pred Zuzku. Na treťom mieste skončila veľmi rýchlo sa zlepšujúca Janka Ozimá.
Mužské finále zahájil ako posledný postupujúci Peter Kmoško, do tretieho chytu sa dostal nečakane naopak rukami a táto poloha mu pri jeho výške umožnila vynechať komplikované obliezanie. Chyba staviteľa cesty, ktorý si túto "skratku" neuvedomil mu teda umožnila vynechať štyri chyty a pokračovať takmer do topu. Posledný chyt si chytili aj Martin Eckert a Peťo Doležaj, ktorí ako jediní zvládli náročné obliezanie popod hranu.
Druhý boulder mal 12 dlhých krokov, väčšina finalistov skončila v dvojchyte v strope, kde pri zlých stupoch nezostávala sila dostať sa za hranu. Miesto vyriešili len Peťo Doležaj a čiastočne Kmocho, obom opäť výrazne pomohla ich výška. Jediný Peťo však vládal liezť ďalej, doliezol do topového chytu a zaslúžene zvíťazil – viedol počas celých pretekov, vyhral kvalifikáciu i finále.
Vďaka podpore sponzorov si víťazi odniesli pekné finančné i vecné ceny, veď také darčeky ako goretexová bunda od Alpinusu sa u nás nedávajú na každých pretekoch. Po pretekoch čakalo ešte premietanie diákov - Ivan Žila so španielskym EL Chorrom a Ivan Štefanský s perfektne pripraveným pásmom z exotického Madagaskaru. Zábava pokračovala do neskorej noci na miestnej diskotéke a aj v tejto oblasti je na čo spomínať.
Preteky sa teda vydarili, lezci sa potrápili, organizátori aj stavitelia nazbierali cenné skúsenosti, ktoré snáď v budúcnosti zúročia.
No a samozrejme, treba sa poďakovať sponzorom, ktorí tieto preteky podporili – Alpinusu za perfektné ceny, Anatomicu za chyty a Extrem klubu za finančnú podporu. A tiež všetkým, ktorí pomohli ako organizátori a rozhodcovia.

Výsledky Extremcup

Muži
1. Peter Doležaj 36.53 b.
2. Peter Kmoško 30.81
3. Martin Eckert 27.06

Ženy
1. Petra Tomanová 36.65
2. Zuzana Čintalová 34.77
3. Janka Ozimá 28.66

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský