Manínsky maratón

Miro Piala

Je tu jeseň a s ňou prišiel i čas rôznych radovánok v podobe horolezeckých zrazov. No ako už po dva roky dozadu, je tu ešte jedna obzvlásť krásna radovánka a to je manínsky maratón, na ktorý sa tešia noví i skalní účastníci tohto krásnych bláznivých pretekov. Počasie tento rok sa k nám zachovalo nie veľmi prívetivo. Ráno o 6.00 pri štarte sa zdalo, že bude slnečný deň.
No s pribúdajúcimi hodinami a nalezenými cestami, pribúdali aj mraky na oblohe. Občas nás zahaľovala hmla, ktorá spolu s drobným dažďom mi pripomínala lezenie v stene Marmolady. No lezecké dvojice pohltené ošiaľom pretekov s dobrou náladou a úsmevom na tvári bojovali v stenách Manínskej úžiny. V takomto dobrom duchu sa niesol tohtoročný celý manínsky maratón. Počnúc gulášom u Dušana Zajaca v horoškole cez lezecké preteky a končiac vyhodnotením pretekov a záverečným táborákom.
Podľa môjho názoru ide o jeden z najtvrdších lezeckých pretekov a to že viem o čom hovorím je aj moja skúsenosť z bigwalových lezeckých pretekov v Paklenici. Veď štartovať ráno o 6.00 hod, preliezť 20 ciest do obtiažnosti 9+, niektoré i viacdĺžkové a nabehať medzi nimi okolo 20 km a odovzdať štartovku do 20.00 je dosť tvrdá záležitosť i pre trénovaných lezcov. (Ešte teraz po 2 dňoch mám svalovicu na nohách.) Ako trojnásobná víťaz pretekov vám odporúčam, aby ste si to vyskúšali. Do súťaže sa prihlásilo 16 dvojíc, z ktorých len 7 dvojíc preliezlo všetky vybrané steny v časovom limite.

1. M. Piala, P. Machaj, čím obhájili svoje prvenstvá z minulých rokov
2. M. Dvoršťák, P. Oleš
3. R. Ripka, P. Macúš.
4. I. Štefanský, I. Doskočil, 
5. Hreus, Santus,
6. Gajdošík, Kamas,
7. Kramel, Hornyšová.

Ako každý rok i tento o celé toto šialené divadlo sa na úrovni postaral Dušan Zajac, ktorému sa chcem za to v mene svojom aj v mene ostatných pretekárov a zúčastnených poďakovať. A samozrejme by sa celý tento kolotoč neodohral už po tretíkrát bez priazne a pochopenia sponzorov, za čo im takisto patrí obrovská vďaka. Spomeniem len zopár a tí ktorí ešte pomohli, vďaka.

Martiner, Žilmont s.r.o., Zaťko-tlačiaren s.r.o. Bratislava, Patrik Mogo-kamenárstvo Nefrit, Tatranská horská služba-Janko Kostka, Pizzeria, Trenčan-PX, ROCK FAUN, MGR reklamná agentúra, A je to-požičovňa a predajňa Hilti, Go dai s.r.o., Hi-tec, p. Marta Pobehová, Ekol - združenie a HK Manin.

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský