Třinec BOULDER CUP 2000, 6. 2. 2000, Masarykova ZŠ
Souček drtil soupeře jako parní válec, jeho přítelkyně Věra Kotasová zdatně konkurovala mužům

Boulderingový uragán zažily během neděle téměř dvě stovky třineckých diváků, z nichž většina něco takového viděla vůbec poprvé. Publikum sedělo v tělocvičně a drama se odehrávalo v převisech na pódiu jako v divadle. Dvacetjedna závodníků z České republiky, Slovenska a Polska předvádělo bouldering v pravém slova smyslu - skoky do protilehlé stěny, spouštění za nohy hlavou dolů, průtlaky přes velké boule, dynamické kroky i statické fixy na jedné ruce. Zkrátka do hlediště byly servírovány tuplované porce největších lezeckých lahůdek, což se setkávalo s bouřlivým aplausem. Závod se rozrostl do nečekaných rozměrů díky hlavnímu sponzorovi EUROTELU Františka Kajzara. Místní kabelová televize vysílala krátký záznam dvacetkrát! Sponzoři: TRIOP, SAM HAWKINS, město Třinec a mnoho místních firem. Díky jim byly rozdány ceny až po desáté místo a pro první tři i finanční odměny.
V kvalifikaci se lezly čtyři bouldry kvůli dodržení časového programu flash. Skoky byly lehčí, boule pozitivnější, zato počet kroků vyšší - až patnáct. Přesto jen Radek Souček z Brna, který vloni slušně závodil ve Světovém poháru v boulderingu, dal tři z nich top. Věra Kotasová (v celkovém hodnocení SP°99 v boulderingu patnáctá) na zlehčených tratích dala dva a Andrej Chrastina (A9/SOKOL Žilina), Martin Fojtík (Brno) a Tomáš Mrázek (Singing Rock) jeden. Přesto z druhého místa postupoval Peter Cáder (Sokol Žilina). Jediná Věra Kotasová postoupila do devítičlenného finále mezi muže, a tak bylo o pořadí žen rozhodnuto už po kvalifikaci. Druhé místo obsadila Saša Holková (TRIOP), třetí Lenka Momotová (TJ TŽ Třinec) a čtvrté Míša Drlíková (TRIOP).
Na finálové bouldry měli lezci pět minut. Délka deset až dvanáct chytů. Výsledky z kvalifikace a finále se sčítaly, což nevyhovovalo Andrejovi Chrastinovi, který jeden kvalifikační bouldr zkazil a musel stahovat ztrátu až z osmého místa. První bouldr dal Radek Souček i Andrej top. Na druhém už jen Radek tečoval poslední chyt. Třetí bouldr překvapivě vyhrál Pavel Niedoba (Havířov) a ve čtvrtém se opět přibližoval vrcholu jediný Souček, který zvítězil s velkým náskokem. Druhé místo si nakonec stabilně vysokými výkony udržel před Andrejem zdatný fixátor Peter Cáder. Na čtvrté místo těsně klesl díky zběsilému Andrejovu závěru Tomáš Mrázek z Brna. Pátý skončil Pavel Niedoba a Věra Kotasová mezi muži obsadila osmé místo.

Rosťa Tomanec

Impuls 2000, Havířov, 13. - 14. 5. 2000, 1. Tomáš Mrázek, 2. Tomáš Doubravský a Petr Solanský, najlepší od nás 7. Martin Eckert. Medzi ženami 1. Věra Kotasová, 2. Sylvie Nagyová a 3. Jitka Kuhn-Gaberová. Preteky mali byť pôvodne zarátané aj do Slovenského pohára, ale pre nízku účasť lezcov zo Slovenska zarátané nebudú.

Choceň, 21. 10. 2000

Štvrté kolo Českého pohára “Petrol Plzeň” bolo pôvodne rozvrhnuté na dva dni, ale organizátori to zvládli za jediný deň, a to v sobotu 21. októbra 2000. Pretekov sa zúčastnilo 33 mužov a 15 žien. Zo Slovenska to boli iba Andrej Chrastina (Block Wall) a  Martin Eckert (MKŠK Modra, TRIOP).
Do semifinále postúpilo u mužov 28 pretekárov, z  toho 6 nasadených. Semifinálová cesta zastavila Eckerta (9.), ako prvého nepostupujúceho, vypadli aj nasadení Radek Souček a Zdeněk Resch. Finálovka sa staviteľovi ciest Danovi Kadlecovi evidentne nevydarila, nakoľko sedem finalistov dokázalo využiť „no hand“ len osem chytov od topu, do ktorého doliezli štyria (!) finalisti, ktorí museli poriadne „zabrať“, aby potiahli lano do poslednej expresky. Nakoľko semifinálku aj finálku vyliezli Andrej Chrastina a Tomáš Mrázek, nasledovalo superfinále, ktoré vzniklo pootočením a odmontovaním chytov a stupov finálovky.
V superfinále sme mali možnosť vidieť sústredenie a vynikajúci výkon Andreja Chrastinu, ktorý týmto spôsobom preteky vyhral. A čo na to Chrasťo pri odchode z haly?: „Tak a zase do práce...“
Sponzori pretekov: ČHS, Petrol Plzeň, Oriflame, Choceňská mlékárna ZAMILK, INTEGRAL Vrchovina, Pekařství u Lifků.

Muži:
1. Andrej CHRASTINA (Block Wall)
2. Tomáš MRÁZEK (Rock Pillars, Singing Rock)
3. Marek HAVLÍK (Reebok, Alpinus)
9. Martin ECKERT (MKŠK Modra, TRIOP)

Ženy:
1. Věra KOTASOVÁ (Part, HUDY Sport, Rock Pillars,...)
2. Lucie RAJFOVÁ, jun. (Triop, Universita Brno)
2. Jitka KUHN-GABEROVÁ (Saltic Zlín)

Martin Eckert

MISTROVSTVÍ ČR - Finálový závod Českého poháru PETROL PLZEŇ

Praha Ruzyň, 25.-26.11.2000
Poprvé vybojovali domácí tituly Tomáš Mrázek a Věra Kotasová z Brna

Po celých pěti letech se konaly závody opět na nejstarší (1993) pražské stěně a dosud jedné z nejlepších v republice. Opět byl Andrej Chrastina (SOKOL Žilina/A9) hlavním stavitelem závodu ČP. Svého úkolu se zhostil na výbornou a posunul stavění zase kousek dál. Sedmdesátjedna startujících mužů (pět ze Slovenska) je rekordem posledních pěti let. Žen bylo devatenáct a ze Slovenska jen sestry Čintalovy. Michal Cienciala přerušil svou činnost pro přetrvávající potíže s předloktím.
Cesty na stěně vysoké jedenáct metrů s celkovými převisy zhruba sedm metrů byly velmi dlouhé, silové a zároveň technické. Obtížnost přesně trefená, jen u žen bylo finále příliš těžké.
V ženách podala obdivuhodný i velmi elegantní výkon Katka Čintalová (ŠKMK Modra), která šikovným no-handem a bezvadnou technikou ušetřila tolik sil, že vyrovnala výkon naopak několikrát chybující české favoritky Věry Kotasové (HUDY SPORT). Obě postoupily do superfinále na zlehčené mužské finálovce. Jednodušší silová trať pak již ukázala rozdíl současné výkonnosti obou lezkyň, avšak druhé místo je pro mladou talentovanou Slovenku velkým úspěchem. Pro Věru vítězství znamenalo zisk prvního mistrovského titulu, o nějž tentokrát nemusela bojovat se Simonou Ulmonovou, která už rok leze ve Státech. Třetí místo vybojovala těsně před Jitkou Kuhn-Gaberovou (SALTIC) Lenka Trnková (USK SLAVIA Ústí n/L). Více se asi očekávalo od Zuzky Čintalové (ŠKMK Modra), protože měla letos výraznou formu, jenomže Zuzce technické přechody mezi různými profily asi neseděly a obsadila jen 6. místo.
V mužích nebylo velkým překvapením, že lídři uplynulých let hráli ve finále jen druhé housle, protože junioři celý rok přinášeli vynikající výsledky. Petr Solanský (SALTIC) po jinak neobyčejně zkušeném výkonu přecejenom vyrobil v závěru finálovky chybičku, a proto obsadil jen třetí místo s Havlíkem (ALPINUS). Jakub Hlaváček (TRIOP) se dostal o teč dál - na třetí chyt od konce a vybojoval druhé místo. Pro titul si suverénně dolezl Tomáš Mrázek (Rock Pillars), který třetím topem (v každém kole) bezvadně uzavřel zářivou sezónu. Ve finále se dobře "rozběhl" také Marek Repčík (ANATOMIC), jemuž dlouhý strop ve druhé půli cesty vyhovoval, možná se však nechal překvapit tím, jak daleko dolezl a závěr uspěchal. Obsadil 5.místo. Šestý skončil Kořan (TRIOP), který letos neměl mnoho času na trénink. Početné příznivce potěšily také výkony TUFIHO Tefelnera, jenž se bez potíží vešel do finále, ačkoli tam se nešťastně smekl už dole, skončil osmý. Vypadá to, že žilinský rodák, nyní žijící v Brně, který patřil k československé špičce již v osmdesátých letech, bude k ní patřit i v roce 2001. To je neuvěřitelná kariéra! Těsně do finále nepostoupil třináctiletý Pavel Solanský (SALTIC, 9.m). Peter Doležaj (CCC BOCIANIK BB) podával stabilní výkony a obsadil 18. pozici. Martin Eckert (MKŠK Modra) lezl výborně v kvalifikaci, kde dal jeden z devíti topů, ale semifinále mu nevyšlo, čímž obsadil až 25. příčku. Škoda, že na Mistrovství chyběl nemocný Peter Topercer, protože měl perfektní formu.