Doležaj skvelý na MS juniorov

Majstrovstvá sveta v športovom lezení juniorov sa uskutočnili 1. až 3. septembra 2000 v hlavnom meste Holandska, v Amsterdame. Slovenská výprava mala štyroch pretekárov (Peter Doležaj, Ondrej Švub, Katarína a Zuzana Čintalové) a jedného team managera, Jirka Švuba. Pretekov sa zúčastnilo vyše 300 mladých súťažiacich z 21 krajín sveta. Atmosféra bola, čo sa týka súťaženia, perfektná, veď najhorúcejší favoriti nechýbali. Ale so stenou to bolo horšie. Jej previsnutosť bola len asi štyri metre. Mnohí boli z nej sklamaní a ich tréning "v previsoch" vyšiel na zmar. No myslím si, že všetci mali rovnaké podmienky a majster sveta by mal vedieť liezť rovnako dobre v previsoch, ako aj v kolmom. Čím bola stena kolmejšia, tým krajšie cesty organizátori postavili. Liezlo sa po oblinách, ale aj po lištách a bolo sa na čo pozerať.
Super výkon predviedol 18-ročný Peter Doležaj, keď sa na prvej kvalifikačnej ceste ocitol na piatom mieste, spomedzi 62 pretekárov. Na druhej ceste tiež nezaváhal, no zmohol ho dosť technický krok, ktorý bolo treba poriadne premyslieť už pri obhliadke. Ale aj 12. miesto z druhej cesty stačilo na postup do finále!! Peťo si možno ešte teraz neuvedomoval, čo predviedol, no my sme si ho nemohli vynachváliť. Veď už len samotný postup do finále medzi desiatich najlepších je veľký úspech.
Tesne pred bránami finále zostala stáť Zuzana Čintalová, keď na obidvoch kvalifikačných cestách bola na 10. mieste. Celkovo z toho bolo 11 miesto, a tak sa so smolou dostala prvá pod čiaru.
Zuzana: "Liezlo sa mi dobre. Možno som rozhodujúci krok cez hranu v druhej ceste trochu uponáhľala, mohla som si skôr oddýchnuť, a tak doliezť ďalej. Myslela som, že budem cítiť deficit lezenia na stene, ale bola som dobre rozlezená na skalách, tak sa to trochu vyrovnalo. Som so svojím umiestnením spokojná, aj keď si myslím, že mám na viac."
Ja som bola so svojim výkonom menej spokojná. Na prvej ceste som zvládla prvú kolmú časť, no po nastúpení do šikminy som sa akosi zamotala nohami aj rukami a ďalej som už nevládala liezť. Na druhej ceste to už bolo lepšie, keď som preliezla krízové miesto a obsadila priebežné 15. miesto. Celkovo to bolo 22. miesto.
Mladý Ondrej Švub si tiež prišiel vyskúšať svoje schopnosti na medzinárodných pretekoch. Ondrej sa nestratil a hneď na prvej ceste podal dobrý výkon, keď v kľúčovom mieste tečoval chyt na začiatku výlezu a ocitol sa na slušnom štrnástom mieste spolu s niekoľkými ďalšími pretekármi. Druhú cestu, najmä spodnú časť, preliezol perfektne, no na konci šikminy ho zastavil silový krok, ktorý bolo treba riešiť "vykozením" nôh. Celkovo z toho bolo 29. miesto. Ale ukázal nám, že sa máme v budúcnosti ešte na čo tešiť.
A je tu nedeľňajšie finále a v ňom náš Peter, ktorý na medzinárodných pretekoch štartoval po prvý raz a hneď postúpil. Určite by nám vedel rozprávať, akú trému prežíval v izolácii. Predsa len je to finále majstrovstiev sveta! Peťo nastúpil a bolo vidieť (ako aj na každom inom finalistovi), že mu nie je všetko jedno. Na treťom chyte sa zastavil poriadne si vydýchol a tým zhodil zo seba trému. Pekne preliezol prvé kľúčové miesto, druhé, tretie, ešte skok a padol. Potom sme už len čakali a dočkali sme sa. A čo Peter dokázal? Celkovo 6. miesto na majstrovstvách sveta juniorov. Skvelý výkon! Ešte raz gratulujem.
Sútaž na rýchlosť sa ukázala ako čisto ruská záležitosť. Z našich sa do finále dostala iba Zuzana a obsadila 8. miesto.
Na preteky sa dokonca bola pozrieť aj Robyn Erbesfield, ktorá prišla dozrieť na svoju zverenkyňu útlu Emily Harrington (celkovo druhé miesto). No čo už. Je vidno že má parádnu trénerku. Že by rástla ďalšia Robyn?
A ešte juniorski majstri sveta v jednotlivých kategóriách v lezení na obtiažnosť:
18 až 19 rokov - Pablo Barbero Alfonso (ESP) a Barbara Bacher (AUT),
16 až 17 rokov - Roman Felix (SUI) a Natalija Gros (SLO),
14 až 15 rokov - Guillaume Glairon-Mondet (FRA) a Kinga Ociepka (POL).

Katarína Čintalová, Modra

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský