Ahoj, extrémni lyžiari (EXLY)

Bohuš Štofan

Prebieha zimná sezóna 1999/2000. Na nedostatok snehu sa nemôže nikto sťažovať, dokonca ani cestári. Exly každoročne pribúda, no správ o ich aktivitách je už menej. Aj vydanie druhého dielu Extrémne lyžovanie – Vysoké Tatry dočasne zamrazil nedostatok peňazí. Prinášam to najnovšie, čo ešte nebolo zlyžované a túto zimu prišlo o panenstvo.

12. 1. 2000, Východný Mengusovský štít, západná stena
Zarembov žľab (centrálny), SO V, mierne exponovaná. Tento žľab, ktorý je v spodnej časti chranený štyridsaťmetrovou skalnou hradbou, skrýva krásne vyrovnaný 45 – 50 stupňov strmý svah. Napravo od vrchola, priamo z hrebeňa 3 až 4 m širokým svahom cez jedno zúženie do strednej časti, ktorá je dostatočne široká so strmosťou 45 stupňov. Dolná tretina prechádza do strmosti 50 stupňov a postupne sa zužuje. Nad skalnou hradbou vpravo (z pohľadu lyžiara) nájdeš zlaňovaciu skobu s oceľovým krúžkom. Po dvadsiatich metroch dole ľadovým komínom nájdeš ďaĺšiu skobu s čiernou smyčkou na tej istej strane. Po druhom dvadsaťmetrovom zlaňáku sa ocitneš na snehovej pokrývke, ktorá ešte pár metrov ukazuje svoju silu v podobe 50 stupňov, ktoré sa veľmi rýchlo strácajú pod hranami našich lyží a mizneme rýchlymi oblúkmi do civilizácie. Tu s Tomášom a chladeným pivom vychutnávame víťazstvo našich zbraní.

Východný Mengusovký štít 2398 m
západná stena

22000ex1.gif (6896 bytes)

1. Mengusovské sedlo, 2.  Východný Mengusovský štít, 3. Východné Mengusovské sedlo, M. d. – Mengusovská dolina, I. - 12. 1. 2000 – B. Štofan, T. Petrík, SO V, mierne exponovaná, II. - 2. 2. 2000 – B. Štofan, SO IV+, mierne exponovaná

 

22000ex2.gif (7233 bytes)

1. Západná Kozia štrbina, 2. Kozia kôpka, 3. Východná Kozia štrbina, 4. Kozí štít, 5. Zadné Žeruchove sedlo, 6. Predné Žeruchove sedlo, Č. d. – Červená dolina, III. - 1. 2. 2000 – B. Štofan, SO IV, mierne exponovaná

Ďalšia novinka obohatí možnosti lyžovania v oblasti chaty pri Zelenom plese.
Cesta začína v Zadnom Žeruchovom sedle. Zo sedla dostatočne širokým žliabkom so strmosťou do 40 stupňov. V strednej časti sa veľmi rýchlo zužuje na 2 - 3 m, strmosť 45 stupňov. Pod zúžením sa žľab mierne rozširuje na 4 až 5 m. Na ľavej strane prechádzaš popod ležiaci balvan doľava na exponovanú, úzku snehovú rampu, ktorou prejdeš na cestu č. 007 (EXLY V. Tatry, 1. diel).

Pozor! V mieste, kde sa odbočuje doľava na rampu, žľab pokračuje ďalej nadol ešte pár metrov a končí skalnou stienkou. Túto cestu som obrúsil 1. 2. 2000. Je mierne exponovaná a ohodnotená na SO IV.

Nedá mi nespomenúť ešte jednu cestu, aj keď nejde a prvozjazd. Bolo to 12. 2. 2000, spolu s Robom a kameramanom Paľom, ktorý zachytil náš výstup na Kolový štít a následne jeho zlyžovanie cestou č. 013 (EXLY V. Tatry, 1. diel). Priamo z vrchola ľahkým terénom do žliabku so strmosťou 54 stupňov, šírka 3 - 5 m. Ním do kotla medzi Prostrednou a Pravou Kolovou vežou. Tu horným okrajom kotla v ľahkom teréne doľava cez sedielko nad Pravou Kolovou vežou. Ďalej širokým snehovým poľom popod hrebeň. V dolnej časti vpravo do zužujúceho sa žliabku so sklonom 50 stupňov, ktorý bol zakončený skalným prahom.Tu bez lyží päť metrov po úzkom snehovom páse. Ďalej na lyžiach Malou Zmrzlou dolinou ku zlaňáku a pod ním, kde inde, len rýchlo do chaty pri Zelenom plese, kde sa od rána chladilo pivečko s čarovnou bielou penou.

Príležitostne chcem poďakovať pracovníkom v obchode ŠPORT RYSY za ochotu a rýchle vybavenie nového viazania. Ešte raz ďakujem.

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský