Sezóna 2000 na slovenských skalkách
Višňové hralo opäť prím

Vlado Linek

Rok 2000 sa opäť niesol v znamení Višňového. Táto oblasť sa dostala do povedomia nielen slovenských a českých športových lezcov, ale aj tých z Poľska. Zmenil sa systém hodnotenia výkonov. Výstupy roka SHS JAMES nahradili Zlaté a Strieborné karabíny, ktorých kritériá sú oveľa prísnejšie. Za minulý rok sa za výkony na slovenských skalkách neudelilo ani jedno takéto ocenenie.

12001s01.jpg (15659 bytes)
Míša Drlíková v klíčovém bouldru cesty BASKERVIL, 10- ve Višňovém.
Foto: Rosťa Tomanec.

Rosťa Tomanec v minulom roku tvrdil: ”Višňové čeká mnoho projektů a velký vzostup v roce 2000.“ A skutočne sa nemýlil. Najväčšou bombou je otvorenie jedenásteho stupňa. Fenomenálny Tomáš Mrázek z Moravy spojil PANTERA a koniec ANAKONDY do jedinej priamej linie s názvom LOS BRŇOS a navrhl klasifikáciu 8c, čo by mala byť prvá cesta takejto obtiažnosti v celom Československu. O najlepší ženský výkon sa postarala taktiež Moraváčka Míša Drlíková, ktorá preliezla BASKERVILA, 10-. Nedali sa zahanbiť ani slovenskí lezci. Marek Repčík spravil prvé PP ANAKONDY za 10+. Višňové nedalo spať ani alpinistovi Mirovi Pialovi, ktorý doliezol svoj krásny projekt JOGOBELLA 10-/10. Okrem toho zopakoval aj BASKERVILA, 10- a ťažkú SKALU, 10. PANTERA za 10+ zase skrotili Peter Topercer, Mrázek a Martin Fojtík Ďalšiu novú cestu ANNU K, 10-/10 pridal Marek Repčík. Je to spojenie BASKERVILA a ANAKONDY. Nelenil ani náš spolupracovník Rosťa Tomanec, ktorý bol úspešný v jeho projektoch KUMM OMBO klasifikácie 10 a HAREMHEB, 10/10+. Myslím, že komentovať viacej sezónu vo Višňovom netreba.
Samozrejme, že sa liezlo aj na iných skalkách. Na Alternatívnej skale bolo len o málo rušnejšie. Autorom najťažšej cesty je náš kamarát z Moravy Tomáš Pilka, ktorý svoj dlhoročný projekt NEBREČ, MUSÍŠ ROVNĚ konečne preliezol a oklasifikoval stupňom 10. Tento prásk zopakoval Rasťo Šulík, ktorý spravil aj prvé prelezenie ďalšej desítky na Alternatívke VäČŠÍ PES JB, 10-. FARMÁROVU ALTERNATÍVU za 10-/10 zopakovali hneď traja lezci Igor Cerovský, Rasťo Šulík a Martin Medviď. K najkrajším desiatkám na Alternatívnej stene rozhodne patrí JOHNOVA CESTA, 10-/10. Tento rok pridal ďalší RP prelez Medveď. Ďalším skalkárskym centrom je Zádiel. V sektore Projekty je to CLANDESTÍNO, 10-/10 od Duška Beránka, ktorý zopakoval aj Slavo Mitro. Na Mesačnej stena je to APOKALYPSA, 10 opäť od Duška. Má dve dĺžky 8+ a 10. Slavo ešte pridal 2. priestup cesty DEMARŠ klasifikácie 10-. Šaňo Buzinkay verný tradicionalistickéme štýlu a krásnym alpinistickým časom tu vyliezol prvovýstupy odspodu v starom duchu. Činili sa aj chlapcovia z Martina. V Blatnici odistili a vyliezli množstvo pekných ciest. Nech sa paky, prídite sa pozrieť. Petrovi Doležajovi sa na Sokolích skalách pri Piešťanoch podarilo dať prvé RP SILVIKE NA ROZLÚČKU klasifikácie 10-.
Na Beckove je najlepším výkonom zopakovanie cesty ANGELIK obtiažnosti 10 od Riša Nyékiho, ktorému sa podarilo preliezť aj GLOBÁLNE OTEPLENIE, 10- na Jakube a STAROBU NA KRKU, 10- na Šturci. Na Sitne prstolámačku VNÚTORNÁ DYNAMIKA, 10- vyliezli Tomáš Rác a Patrik Šturdík. Súľov bol svedkom výborného výkonu Mira Pialu, ktorý rýchlo preliezol DIA za 10/10+. Na Vernári ukázal všetkým prítomným ako sa lezie Marek Repčík, keď preliezol štýlom flash KING OF KONGO, 9+/10- od Petra Kuchára.

Na Turniskách sa darilo Slavovi Mitrovi. Spravil druhé prelezy ciest ZLODEJ ČAS, 10/10+, potom PREPADOVÉHO KOMANDA, 10 a nakoniec KALVÁRIE V SKALE za 10-/10. GERONIMA, 10- v Rozlomitoch zopakoval Maťo Ludrovský. Na skalkách v okolí Humenného sa darilo Jožovi Capcarovi. K jeho cestám patria GLADIÁTOR, 9+/10- a NA PANÁKA DO PĚŇÁKA, 10-.
Pri Žiline v oblasti Porúbka podal výborný a odvážny výkon Miro Piala svojím sólom cesty ČÍM VYŠŠIE, TÝM ŤAŽŠIE klasifikácie 10-.
Rád by som spomenul aj vzostupnú výkonnosť slovenských dievčat. Najlepším výkonom je prelez cesty STANICA klasifikácie 9/9+ Katkou Fickuliakovou na Alternatívnej stene. Na Šturci je to od nej CHROBÁKOVÁ klasifikácie 9-. Výbornú sezónu mala Zuzka Bušfyová z Bytče. Na Súľove preliezla HRANU 1624, 9, BRUNHILDA, 9-/9 a BRAŇOVI NA PAMIATKU, 9-. Darilo sa aj Peti Tomanovej (ročník 1983). Na Skalke buchla HLADOMORNÝ KOMPLEX, 9, na Beckove previsnutú špáru DEKOMPLEX, 9-/9 a konečne na Súľove BRUNHILDU za 9-/9. K dobrým výkonom patria aj prelezy cesty GENÉZA, 9-, Zuzkou Čintalovou a Lenkou Mičicovou.
Manín stále zostáva baštou tradicionalistického lezenia a ako každý rok aj tento tu pribudlo veľa kvalitných prvovýstupov. V roku 2001 sa máme na čo tešiť. Najťažším projektom na Alternatívnej stene je stále SELAVI od Maroša Škvarku, ktorého obtiažnosť bude niekde nad stupňom 8c. Duško Beránek skúša spojenie PREPADOVÉHO KOMANDA s KALVÁRIOU a samozrejme je tu opäť Višňové, ktoré ešte nevyčerpalo svoje možnosti. Rosťa Tomanec: “Na příští rok čekají dva pekelně těžké směry Repčíků a krásná diagonála Mira Pialy, která se už však nahoře bude spojovat s Anakondou. Jeden volný flek smutně zívá vedle Pantera. Takže čtyři extrémní cesty tady ještě vzniknou.” Ďakujem za príspevky a želám ďalší úspešný rok.

12001s02.jpg (10205 bytes)
Finální skok v KUMM OMBO na poličku nad nýtem, Rosťa Tomanec, Višňové.
Foto: Michal Cienciala.

ALTERNATÍVNA STENA

Na tomto bratislavskom skvoste sa v roku 2000 diali veci. Pod patronátom Filozof Subs a jamesáckej vŕtačky na tejto skale pribudlo množstvo nových ciest, ťažších, ale aj ľahších ako aj opakovania miestnych práskov. Autorom tej najťažšej je náš kamarát z Moravy Tomáš Pilka, ktorý svoj dlhoročný projekt preliezol s prstom v nose. Cesta sa volá NEBREČ, MUSÍŠ ROVNĚ a Tom jej dal klasifikáciu 10. Počas prelezu sa Svišť dokonale bavil a sledujúcemu publiku rozprával jeden vtip za druhým. Ani sa nezdalo, že lezie desiatku. Tomáš bol jednoducho vo fantastickej forme. Jediné opakovanie spravil slovenský matador Rasťo Šulík a potvrdil jej obtiažnosť. Veľmi peknou novou vytrvalostnou cestou je OCHCANÝ KAPESNÍK, 9+/10-, ktorá má už štyri opakovania od Svišťa, Mara Caltíka, Martina “Medveďa” Medviďa a Rasťa Šulíka. K cestám, ktoré majú na rováši Filozofi patria SAXANA, LONG EX CALIBER, TOVARAIRES všetky za 9-, ktorým prvé RP spravil práve Medveď, ďalej je to NAMAKANKA, v ohavnej skale, ale s fantastickými prešahmi tiež za 9-, prvé RP Maro, DLHÝ SID, 9, Medveď, SIDHÁRTA s dlhým prehmatom opäť od Medveďa, GALADRIEL, 9, kde musíte byť odborník na zakladanie piet od Ďura Poděbradského, STANICA za 9/9+, ktorá má už aj ženský prelez od ďalšej Filozofky Katky Fickuliakovej. Ku skvostom patrí Medveďova cesta VäČŠÍ PES JB, 10-, ktorú zatiaľ jediný preliezol Rasťo Šulík. Na skale oproti sú to MADAGASKAR za 8+, prvé RP od Vlada Lineka a nádherný BAOBAB, 7 od Medveďa. Okrem toho je to ešte veľké množstvo rozličných variantov a prepojení ciest, kto sa v tom má vyznať. FARMÁROVA ALTERNATÍVA za 10-/10, ktorú dlho po vytvorení Mirom Dvoršťákom nevedel nikto preliezť, sa dočkala 3 opakovaní v poradí Igor Cerovský, Rasťo Šulík a Martin Medviď. K najkrajším desiatkám rozhodne patrí JOHNOVA CESTA, 10-/10. Aj tento rok bola obliehaná a jej ďalší RP prelez spravil Medveď. Veľmi dobrými výkonmi sú okrem Stanice aj ďalšie Katkine cesty: ŠIMPANZEN, 8+ FL, EXCALIBUR 8+ PP, BUENOS AIRES 9- PP a HOCIJAKÝ TOVAR, 8+ RP. Najťažším projektom je stále SELAVI od Maroša Škvarku, ktorého obtiažnosť bude niekde nad stupňom 8c. Je potešiteľné, že Maroš začal intenzívne trénovať a na jar sa do SELAVI chce opäť tvrdo pustiť.
Po prelezení pár ciest zistíte, že Alternatívka nie je vôbec ohavná, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Prídite sa presvedčiť sami. A na záver RP komisia navhuje Alternatívnu stenu premenovať na Filozofickú, pretože výskyt Subs je tu 10 x väčší ako všetkých ostatných návštevníkov dokopy.

12001s03.jpg (12650 bytes)
Denisa Šulcová v ceste LIGRETTO, 8 vo Vernári.
Foto: Ivan Doktor Žila.

DERAVÁ SKALA

Na tejto zabudnutej skale sa činili šohaji z Moravy a hlavne Tomášovia Žert a Svišť. V jaskyni pridali niekoľko istení a vyliezli dve ťažšie cesty FAJČIARKA klasifikácie 9-/9 a MEDULIENKA, 8+ a dve ľahšie ZAKYSANKA, 5 a HALUŠKY 7.

BECKOV

Beckovské bralo bolo opäť iba sporadicky navštevované. Najlepšími výkonmi sú prelezy ciest ANGELIK, 10 od Riša Nyékiho a DEKOMPLEX, 9-/9 od Peti Tomanovej (ročník 1983).

SKALKA

Túto sezónu sa na Skalke vyliezol variant cesty Synchrocyklotrón. Volá sa SYNCHRO DIREKT. Jeho klasifikácia je 8 a 1. RP spravil Maroš Blaško. Ešte v roku 1999 vyliezol Gabo Čmárik v predných previsoch cestu MAKAK obtiažnosti 9-. Na Skalke sa činili hlavne mladí. Peťa Tomanová, Igor Krasuľa (ročník 1984), Tomáš Tomajko (1984) a Julo Bucheň (1984) preliezli HLADOMORNÝ KOMPLEX, 9 PP. Gabriel Čmárik (1982) má na svojom konte celkom slušnú zostavu ciest: HALUCINAČNÁ, 9-, HARDMAN, 9-, MAKAK, 9-, HLADOMORNÝ KOMPLEX 9, FINÁLE 88, 9-, ČOMORO, 9-, ČORO-MORO, 9-, DOKTOR ING, 9, všetko PP. Úspešný bol aj Fero Šimko (1983) v cestách HLADOMORNÝ KOMPLEX, 9 PP a FINÁLE 88, 9- PP.

KAMENNÉ VRÁTA

Miestny lezec Gabriel Čmárik zopakoval TEÓRIU POĽA klasifikácie 9- štýlom PP.

SOKOLIE SKALY

Petrovi Doležajovi sa podarilo preliezť na skalách pri Piešťanoch prvé RP projektu SILVIKE NA ROZLÚČKU klasifikácie 10-. Táto cesta vedie strechou jaskyne a má dĺžku 15 m.

ŽIBRICA

Všetky vertikálne rock-hrátky sa tu odohrali ešte na jar, aby si potom skala na dlhší čas oddýchla od našich zamádžovaných prstov. S bojovnou náladou sme sa spolu s bráškom Alanom pustili do jeho jesenných projektov z roku 1999 a to do ČERTOVINY, 9- a krátkej prstovo-bouldrovej cesty MIKROSVET, 9. Výsledný zápas sa skončil v náš prospech a spletenec bouldrov sa rozpustil pod našimi prstami ako šumienka na jazyku v načúvaní pučiaceho jarného lístia pod hrejivými lúčmi slnka a kvičiacim diviakom. Mne sa ešte podarilo zrealizovať dlho skúšané 4. opakovanie nádhernej vápencovaj kreácie POLNOC NA MALIBU, 9 od Richarda Nyékiho ešte z roku 1995.

Edgar a Alan Hiller

12001s04.jpg (12298 bytes)
Marek Repčík, ANAKONDA, 10+, Višňové. Foto: Ivan Doktor Žila.

KALVÁRIA

Na jar prišiel na nitriansku Kalváriu Richard Nyéki až hen z Hlohovca a výsledkom boli dve nové previsnuté línie. Rišo svoju záľubu v športových motorkách vyjadril v názve jednej z nich a tak dostala meno po rýchlostnom “ďáblovi” CBR-600F a klasifikáciu 9-. Druhá cesta ostala bezmenná a má rovnakú obtiažnosť. Ich prelezenia sú spojené s R. Nyékim a bratmi Hillerovcami. Snáď sú aj nejaké ďalšie, ale o nich nemáme žiadne info. A aby nezostala v zabudnutí večne slnkom zaliata SLNEČNICA, 9-, tak ju zopakoval Richard a Edgar. Melanchólia neskorej jesene a smútok za stratenou láskou, toto všetko sa odráža v SPOMIENKE NA LÁSKU, ktorá svojím deviatym stupňom predstavuje zatiaľ najťažšie lezenie na Kalvárii. Autorom a súčasne prvoprelezcom je Alan.

Edgar a Alan Hiller

MANÍN

Na Stratených vežiach pribudla cesta PEGS od Dina Kuráňa, ktorý jej dal klasifikáciu 9-/9. Na Stráži v sektore Kaňon vzniklo 11 nových ciest. K tým ťažším patria BEZ HRANY, RÍMSKA SPRAVODLIVOSŤ, PREPONA, všetky za 8- a BOSÁ NOHA, 7+ od Romana Ripku a dve cesty od Laca Makaya KRÁTKA obtiažnosti 7- a KVAK za 7. Počas tradičného Manínskeho maratónu v septembri sa Mirovi Pialovi podarilo preliezť štýlom OS cesty APOKALYPSA, 9+ a LADY PUNK, 8+. Lezci sa aj nadaľej úspešne vyhýbajú Ostrej, takže cesty MôJ SVET JE VIDIEK a VIDIEČAN ešte stále nemajú RP. Tieto projekty sú otvorené, nech sa páči.

Dušan Zajac, Fero Piaček

KOSTOLEC

V tejto oblasti bola väčšina nových ciest urobená odspodu. Produktívni boli hlavne Jaro Zábojník a Laco Makay. Z ich dielne sú cesty KONEČNÉ RIEŠENIE, 7, FAJKA, 6 a ŠĽOPA za 7+. Dve cesty pridal aj Dino Kuráň a to BRADAVICU za 7/7+ a cestu zatiaľ bez mena klasifikácie 8-. Ďalšou novou líniou je ENIGMA, 8- od Romana Ripku. V Kostoleckóm dóme v pravej časti bola vylezená na jar s minimálnym použitím nitov vážna technická cesta zatiaľ bez opakovania. Je to dvojdĺžková túra obtiažnosti asi 6+ A4, podľa prvovýstupcov asi ťažšie. Dušan Zajac sa odhodlal dokončiť cestu, ktorú rozrobil v Kostolci (pravý pilier dómu) s pracovným názvom SALTO MORTALE. Ide o previsnuté alpinistické lezenie len pre majstrov... Dušan dúfa, že tento rok to dorazí.

Dušan Zajac, Fero Piaček

12001s05.jpg (14397 bytes)
Tóno Pacek, Čoece 7c, Blatnica. Foto: Ivan Doktor Žila.

BOSMANY

Na Bosmanoch dvojica manínskych nestorov Jaro Zábojník a Laco Makay pripravila zhora aj zdola a preliezla cesty PREKVAPENIE, 6+, SKÚSENICA SKÚSENÁ, 6+, POL NA POL, 6+. Okrem toho urobili ešte ďalšie cesty ľahšej obtiažnosti. Na Prvom Bosmane pridal Fero Piaček do svojeho zoznamu nových ciest ÚDOLNÚ DIREKT klasifikácie 7 RP.

Fero Piaček

PRIEDHORIE

Na Priedhorí sa činili hlavne domáci lezci na čele s nestárnucim Ferom Piačekom. Feri spravil 4 nové cesty a dal im aj prvé RP. Na Božím tróne sú to ZEUS, 7+, HEMÉRA, 7 a GAIA klasifikácie 6. Na Podsvetnej priepasti pridal ešte ACHERÓN, 7. Dino Kuráň na Sokolích pripravil a preliezol PäTU obtiažnosti 8+ PP.

Fero Piaček

SÚĽOV

Hoci slovenskí, ale aj zahraniční lezci, ktorí navštívili Súľovskú oblasť sa sústredili na lezenie okolo Veže nad ohniskom a Kamennej tabule, snažili sa domáci lezci odľahčiť lezenie v jednom centre a roztiahnuť sa po celom Súľove. Začali sa zabávať robením nových ciest Pod hradom a na Brade. Vzniklo tak mnoho pekných a dobre zaistených ciest, hoci niektoré z nich, (hlavne pod hradom) sú zasa totožné so starými prvovýstupmi z 80-tych rokov. No na kráse im to vôbec neuberá. Vzniklo tak 26 nových ciest v podaní R. Hájka, ktorý sa z malými prestávkami pohybuje v lezení už bezmála 20 rokov a o čosi mladších lezcov A. Kamasa, M. Vajdu, D. Uhliarika a jednu cestu pridal aj moravský lezec M. Benian.
Súľovská partia nezaháľa ani cez tohtoročnú zimu a pripravuje ďalšie projekty. Čo-to sa dialo aj okolo opakovaní ciest. Po dlhšej dobe sa dočkala HRANA 1624, 9 ďalšieho ženského prelezu od Zuzky Bušfyovej – Direct Bytča a ďalšie super výkony spravila prelezmi ciest BRUNHILDA, 9-/9 a BRAŇOVI NA PAMIATKU, 9-. Na Súľove sa darilo aj iným dievčatám. Peťa Tomanová v apríli preliezla cestu BRUNHILDA, 9-/9 stýlom PP. Monika Kľučiarová (1983) dala NOSTRADAMUSA, 8- PP. A. Kamas pokoril OPUS DEI, 9+ a za dobrý výkon považuje i prelez TACHTANA, 9, ktorý veru nemá veľa opakovaní.
Na jeseň som sa do Súľova z ciest po svete párkrát vrátil i ja a vyskúšal DIA, 10/10+! Už pri prvom pokuse mi bolo jasné, že to bude asi dosť rýchly prelez, pretože najťažšie miesto tejto cesty je vlastne koniec jeho cesty NOVÝ ZÁKON, 10, a tak bol na svete druhý voľný priestup.Vrele doporučujem túto cestu, ako aj všetky ostatné, vrátane tohtoročných nových prvovýstupov. Podarili sa mi aj celkom slušné sóla: BYTČIANSKY LEŽIAK, 9-, 22 m, KOMPROMIS, 9-, NEBO NIKDY NESPADNE, 8-, 30 m, Mašľa, 8-, 40 m.

12001s06.jpg (10211 bytes)
Vladko Dzuroška zvára v PŠENICI, 7a+, Blatnica.
Foto: Ivan Doktor Žila.

Výber nových ciest na Súľove: CEST LA VIE, 7+, Brada-Blok, D. Uhliarik, SHOW NO MERCI, 8, Brada-Jašterica, D. Uhliarik, LEVITÁCIA, 9-, Brada-Veža zázrakov, M. Piala - R. Hájek, PRESÝPACIE HODINY, 7, Hrad-Zrkadlo, A. Kamas, S ODRETÝMI UŠAMI, 8-/8, Hrad-Zrkadlo, A. Kamas, NEISTÁ, 7+/8-, Hrad-Zrkadlo, A. Kamas, SŤAHOVAVÍ VTÁCI – NA PAMIATKU J. FILIPOVI, 8, Hrad-Harfa, M.Vajda, HAPPY END, 7, Javor-Čarovná veža, J. Bušfy, ČIERNA DIERA, 7+, Javor-Čarovná veža, J. Bušfy, BERMUDY, 7, Hrad-Obelisk, J. Bušfy, zatiaľ bez názvu, 9, Brada-Hniezdo, M. Benian, POPOD PREVIS, 7/7+, Brada, D. Kuráň.
To je asi všetko o čom vieme. A nezabudnite! V Súľove je prísny zákaz bivakovať a správajte sa ako v prírodnej rezervácii. Robíme to pre seba.

M. Piala, A. Kamas, D. Uhliarik

PORÚBKA

Tohtoročná sezóna v Porúbke bola lezecky trochu viac aktívna ako po minulé roky hlavne vďaka lezcom z Moravy, no o to chudobnejšia na nové cesty domácich pánov. Až taká chudobná, že sa mi nepodarilo zistiť žiadnu novú cestu a jej názov (asi ju dobre ukryli). Za zmienku stojí snáď len prelez Vrábeľa -Vrabca KÚZLO POHYBU, 9+ a sólo prelez cesty ČÍM VYŠŠIE, TÝM ŤAŽŠIE, 10- odo mňa.
P. S. Pokradnuté nity z NEKONEČNÉHO PRÍBEHU a niektorých ďalších ciest ešte stále neprirástli späť, hoci už sa asi našiel batoh s nohami, čo ich odniesol.

Miala Piala

VIŠŇOVÉ

12001s07.jpg (10798 bytes)
Peter Kuchy Kuchár v ALKÁČOVI, ALE KDEŽE!, 8a, Vernár.
Foto: Ivan Doktor Žila.

Nejvýznamnější událostí uplynulého roku - ve Višňovém opět bouřlivého - se stalo otevření stupně 11-. O skutečnou bombu se postaral fenomenální Mrázek, který na hranici pádu na zem spojil PANTERA a vršek ANAKONDY do jediné přímé linie s názvem LOS BRŇOS a navrhl obtížnost "lehčí 8c". O zopakování se ihned pokoušel Juraj Repčík, který už vloni zdolal Pantera, ale po několika pádech ve výlezu nad střechou, dva chyty od madla, nakonec pokusy vzdal. Tohle místo je ovšem klíčové a překonat ho ponese nezanedbatelnou psychickou bariéru. Za druhý významný výkon považuji ženský přelez BASKERVILA, 10-, Míšou Drlíkovou z Havířova. Míša se s ním mazlila hlavně v červnu a září. Přemohla ho 1. října. Marek Repčík hned zjara první pospojoval všechny úseky dlouhé ANAKONDY, 10+, přičemž si vychutnal četné pády - s přistáním kousek nad zemí - z místa, odkud padal i jeho brácha v Los Brňos. Mně bylo souzeno s hadem zápasit až do léta, kdy jsem spravil jeho druhé opakování. V létě Miro Piala přelezl svoji JOGOBELLU, 10-/10. Hezká dynamická a gymnastická sestava byla do konce roku třikrát zopakována v pořadí: Marek Repčík, TUFI Tefelner a Rosťa Tomanec. Dost lidí, co snadno vylezlo Baskervila, v ní však neuspělo, neboť jim dělala potíže série technických bouldrů ve střeše. Až do konce léta vzdoroval PANTER, 10+. Skutečně už to vypadalo vážně, když ani Mráza nemohl překonat kritickou polovinu. Jenomže poslední víkend v srpnu nejprve silák Peter Topercer, po něm Mráza a v neděli i Martin Fojtík postupně zvíře ve skále zkrotili. Tomáš Mrázek k tomu za víkend stihl i ANNU K, 10-/10 (druhý po Markovi Repčíkovi, spojení Baskervil - Anakonda ) a navrch Los Brňos, jak píšu úvodem. Tím vlastně začala jeho zářivá šňůra výkonů na skalách i závodech. Třetí si Annu K odpadal - samozřejmě, že z chytů nad střechou - TUFI. Miro Piala chytil fazónu i v převisech, nejdříve přelez Baskervila, 10- a pak v srpnu šestý zopakoval těžkou SKALU 10. Na podzim pokusoval v Abadžikře, 10/10+, ač neúspěšně. Sedmý přelez Skaly dal opět Tom Mrázek.
Je to nejrychlejší přelez, protože ji dal ve dvou dnech, ale dal dost pokusů. Michal Cienciala Skalu jednou nebo dvakrat zkusil půl roku předtím, než ji přelezl na tretí pokus, ale taky ve dvou dnech. Tedy z toho vyplývá, že jedinou letos nezopakovanou cestou zůstala Abadžikra, která má 4 přelezy. Rychlý přelez GENEZY, 9- udělala Zuzka Čintalová, celkove asi třetí po Míši Drlíkové a Saši Holkové. Tuhle cestu přelezla po delším nacvičování i Lenka Mičicová. Na podzim po tvrdém boji se mi přecejen podařilo z klenby vydobýt dvě nové zajímavé cesty. KUMM OMBO 10 je fakt magicky přitažlivá linie, to v tomhle místě nikdo nečekal. Hned si ji vyzkoušeli Brňáci, Michal Cienciala i Repčíci, ale jen Marek ji stihl zopakovat. Druhá cesta HAREMHEB 10/10+ se odpojuje od Jogobelly u čtvrtého jištění a nahoře vede těsně vpravo od Baskervila. Přestože tentokrát už nejde o zcela samostatný směr, je to dobrá cesta a taky dost tvrdá. Hodně těžkých kroků následuje hned za sebou. Díky novým cestám vznikla i řada zajímavých spojení. Například Prdnutí - Haremheb - Baskervil představuje šedesát kroků asi za 7c+. Prdnutí - Jogobella, asi 8a, Prdnutí - Haremheb, možná 8a+, Jogobella - Prdnutí, 8a+ atd. Což může být motivací pro další lezce a rozšiřuje to možnosti kvalitního tréninku. Na příští rok čekají dva pekelně těžké směry Repčíků a krásná diagonála Mira Pialy, která se už však nahoře bude spojovat s Anakondou. Jeden volný flek smutně zívá vedle Pantera. Takže čtyři extrémní cesty tady ještě vzniknou, ale nejmíň deset let tu můžeme fantasticky trénovat. A čtrnáct desítek a jedenáctek? Vždyť to nemá ani Massone! Těším se na jaro.

Rosťa Tomanec Zico

BLATNICA

12001s08.jpg (9517 bytes)
Miro Piala v DIOVI, 10+, Súľov. Foto: archív Miro Piala.

Sezóna vo Veľkej Fatre bola dlhá, namáhavá, krásna a na výkony a zážitky mimoriadne bohatá. Vyliezli sa vlastne skoro všetky projekty, odistilo sa kopu nových ciest, ale čo je najdôležitejšie, navštívili nás nielen zaujímaví lezci, ale hlavne dobrí ľudia. Ďakujem preto Marekovi, Jurovi, Rasťovi a Katke, Beckovi, Kmochovi, Dinovi, Vladkovi, Kuchymu, Deniske a ďalším, že pomohli tomu, že sa sezóna tak vydarila.
PŠENICA, 7a+ sa stala klasikou, pribudlo veľa prelezov, 1. OS Marek Repčík, flash prelezy- Rasťo Šulík, Kmocho, takmer potme Miro Dvoršták.
NECH SA PAKY..., 8+, 1. opakovanie po Vladkovi Dzuroškovi Doktor, flash Rasťo Šulík.
ČOEČE, 7c, klenot takmer naturálny. 1. prelez Tóno Pacek, 1. opakovanie Marek Repčík (flash), 2. opakovanie martinský borec Braňo Sumka. Peter Kuchy Kuchár v najťažšom logicky ušiel doľava (vraj sa nevyznal v spleti nitov a prasačích chvostov) a vykreoval variant za 7b+. Hola amigo, kúp nám Siku, keď je taká lacná!
KRAKATICA, 7c/c+, velmi dlouhé tahy po madlech, prostě nářez. 1. prelez Juro Repčík, 1. opakovanie Tóno Pacek, chybičkou krásy je RK.
Projektom ostáva kombinácia Krakatice a Čoeče – BOL SOM DLHO PREČ...Ani jedna z ciest v jaskyni nemá ženský prelez. Dievčatá príďte (přiďte)! Pekne sa o vás postaráme. Stačí ukázať a hneď bude cesta nacvakaná. Na Olinke (nový sektor-pozri Jamesák 3/2000) zahviezdil Rasťo Šulík. Flash vyliezol (a prvoprelez tak spáchal) najkrajšiu líniu a keďže je aj veľmi skromný, hodnoteniu sa bravúrne vyhol. Zatiaľ teda – HILDA, 9-. Projektom je naďalej jej pravý variant RUDY. John Peklo z Diviak, v Bohom a nami zabudnutých stenách, odistil celé stádo cestičiek. Veľa z nich je ťažkých, ale krátkych a sú zatiaľ bez prelezu. Popularite sa tešia najmä ľahšie línie: SILMARILLION, 6, JOHN PEKLO, 7 a Jožom Santusom odistená SMOLA, 6. Na Olinke je to hlavne INSEKTA, 7. John, narobil si sa, za všetkých ti ďakujem. Čo piješ?

P. S. Bystrejší si určite všimli, že niektoré cesty majú francúzsku, iné zase UIAA klasifikáciu. Nechceli sme zmiasť nepriateľa, ale jednoducho u niektorých ciest (previsnutých, atletických, relatívne dlhých na slovenské pomery, proste podobných tým na „západe“), cítime, že sa k ich obtiažnosti vieme vyjadriť presnejšie francúzskou klasifikáciou.

Ivan Doktor Žila, HK Exkrement Martin

TUPÁ SKALA

Tento rok si na skalke zamakali naši mládenci pod vedením Mikiho Geburu a Jana Janigu. Z ich nových najlepších ciest môžem uviesť: ROPUCHA, 6- (M. Gebura), HARAPESOV TIEŇ, 7 (M. a P. Gebura), BOBO, 6 (M. a P. Gebura, Z. Hlinická). Okrem toho pridali ďalších 6 ciest nižšej obtiažnosti.

Peter Machaj

12001s09.jpg (11772 bytes)
Rudo Mihál na Kalamárke, PROKLAMÁCIA PODVEDOMIA, 8+.
Foto: Rasťo Šulík.

BELÁ

Marekovi Caltíkovi z Bratislavy sa podarilo v septembri preliezť cestu TAO, 9+ PP.

SITNO

Začiatkom roka 2000 sa začal zvádzať boj o to, či sa v tejto lokalite bude vôbec môcť liezť alebo nie. Po pár rokovaniach so zástupcami ministerstva ŽP a vedením CHKO Štiavnické vrchy sa nám podarilo dohodnúť na ročnej skúšobnej „prevádzke“ a myslíme si, že nedopadla najhoršie. Do vrcholovej knihy, ktorá je kúsok pod vrcholom pribúdali zápisy o pekných vylezených cestách, ďakovačky za odistenie a podobne. Ďakujeme aj my! Budeme sa snažiť pre lezenie na Sitne urobiť čo najviac a ďakujeme zároveň za dodržiavanie výnimky všetkým lezcom, ktorí túto peknú lokalitu uplynulú sezónu navštívili. Dúfame, že zainteresovaní ocenia našu snahu o symbiózu medzi lezcami a prírodou, ktorá je na tomto vrchu naozaj ojedinelá a budeme v budúcnosti spokojne nažívať vedľa seba. Veď predsa tak ochranárom, ako aj horolezcom ide o to isté – snažíme sa to, čo nám ešte z prírody po nešetrných zásahoch zostalo, uchovať pre nasledujúce generácie a aj pre seba.
Čo sa týka lezenia, aktivita lezcov bola celkom slušná. Vychádzame z toho, čo ste nechali po sebe v podobe zápisov v už spomínanej knižke. Napríklad známu prstolámačku VNÚTORNÁ DYNAMIKA, 10- vyliezli Tomáš Rác a Patrik Šturdík, no o ostatných cestách (Svantovít, Osudová príťažlivosť a pod.) sa nespomína nič. Konalo sa akurát kopec opakovaní „povolených„ ciest. Robo Sásik možno už tohoto roku posunie projektom VEĽKÝ CIRKUS hranicu na Sitne o nejaký ten stupienok vyššie. Necháme sa prekvapiť. HORE ZDAR !

Rasťo Šimko

KALAMÁRKA

Vlani na jar sa mi podarilo vyliezť na Kalamárke dve cesty. Prvá sa volá MOTÝĽ a má obtiažnosť 6+. Nachádza sa na malej opretej vežičke o stenu, približne 20 m vľavo od chodníka k dolným skalám (červená turistická značka). Druhá cesta má klasifikáciu 6 a volá sa ADRIANA. Nachádza sa v stienke, hneď po pravej strane od Pravého ypsilonu. Vyliezol som ju 13. apríla s tým, že ju lepšie odistím, keď zoženiem vrták do skaly. Po diskusii s Jarom Vonderčíkom som sa rozhodol pre borhák. Na začiatku leta, po 14 rokoch lezenia, sa mi pri bouldrovaní urval chyt. Takže som si pol roka hojil zlomeninu ľavého zápästia. Borhák sa ocitol na svojom mieste až týždeň pred vianočnými sviatkami.

Martin Hlodálek

12001s10.jpg (7771 bytes)
A. Kamas, NEISTÁ, 7+/8-, Súľov. Foto: Dano Uhliarik.

TAJOV

Túto sezónu sa na tejto scéne objavilo pomerne málo nových tvárí, ako inokedy. V hlavnom sektore vzniklo zopár kratších ciest: ZATMENIE MYSLE, 8+, autor R. Štefko, CAPUERA, 9+?, autor. R. Štefko Vzadu na vežičke sú cesty: OTRAVNÝ CIGÁŇ, 8, O. Lovič a POSLEDNÝ ŠMYK, 7, Stano Bobok.

Stano Bobok

KRÁLIKY

Stará mena klasifikácií v tejto oblasti dosť zaskočila mladých učňov z dielne majstra Cabala. Avšak poriadne bojovali. Cesty na centrálnej vežičke: BABIE LETO, 8 RP, J. Brozman, J. Lovás, B. Rafaj, ČERTOV SCHOD, 6+, veľa RP prelezov, POKROK NEZASTAVÍŠ, 7, veľa RP prelezov, ALPSKÝM ŠTÝLOM, 8- autor J. Kožiak, S. Bobok, KEĎ DOBRÝ ODCHÁDZA, 8+/9-, AF autor J. Kožiak, S. Bobok.

Stano Bobok

JAKUB

Mekka bystrického lezenia má tri nové cesty: MESAČNÁ, 9-, 1. RP O. Lovič, S. Bobok, MRAVENČÍ PILIER, 8/8+, 1. RP S. Pisoň, ODUMRETÉ NOHY, 9, 1. RP D. Spevák, TR - B. Rafaj, NA HRANE (projekt). Všetky tieto záležitosti sa nachádzajú na starých skalách. Aj ich mladšie rovesníčky sa môžu pochváliť peknými prelezmi v tejto oblasti najťažšej cesty RÓMSKA INICIATÍVA, 9+/10- (autor S. Šimkovič). RP prelezy – J. Brozman a P. Doležej. Pribudla aj nová cesta od R. Štefka RÝCHLOZVÁRAČKA, 8/8+ 1. RP autor cesty. Richardovi Nyékimu sa podarilo v septembri zopakovať Globálne oteplenie, 10- PP.

Stano Bobok

ŠTUREC

Posledný mohykán stojaci na ceste smerom na Donovaly zažil hotovú inváziu „zberačov skalpov“ i prizerajúcich sa okoloidúcich. K najlepším prelezom patria: STAROBA NA KRKU, 10- PP od Riša Nyékiho, CHROBÁKOVÁ, 9- PP od Katky Fickuliakovej, OS cesty ŠTVOREC VZDIALENOSTI, 9- od Tomáša Ráca ako aj OS Mara Caltíka ciest MOJA DRAHÁ, 9- a PAPEK A LOKŠA, 9. RP, ktorú preliezol aj R. Štefko.

Stano Bobok

12001s11.jpg (13694 bytes)
Dano Uhliarik, NEBO NIKDY NESPADNE, 8-, Súľov.
Foto: J. Bušfy.

VERNÁR

Sezóna sa na Vernári rozbehla celkom slušne. Odistilo sa zopár nových ciest, hlavne vďaka Petrovi "Kuchymu" Kuchárovi. V jaskyni vedľa previsov odistil 5 nových ciest: QUEEN OF MAMBO, 8, 1. PP- P. Kuchár, KING OF KONGO, 9+/10-, 1. PP - P. Kuchár, 2. PP – Braňo "Brandy" Rafaj, 3. PP - T. Pacek, 1. FL - M. Repčík, LOCAL PARTY, 9+?,TR- P. Kuchár, cesta bez názvu za 7+, Projektom ostáva línia stropom jaskyne, ktorá asi ostane projektom dlhší čas. V stene vedľa jaskyne odistil V. Šifra cestu GOOD OF LUCK, 5?. Na pilieri odistil Laco Mrština 2 cesty: CAVALLERA... za 8- a jeden projekt. V ľavej strane previsov Peter Kuchár s Lacom Mrštinom odistili a preliezli cestu PSI ŠTEKAJÚ, 8-. Na previsoch Laco predĺžil DIVÚ SVIŇU a potvrdil obtiažnost' 9-.Okrem toho predĺžil aj DENISU, 7-. Kuchy tu nalepil do previsu zopár šutrov a vznikla tak super cesta SIKA, 9/9+, 1. PP- P. Kuchár, 2. PP- M. Repčík, 3. PP- D. Beránek. Na ľavo od SIKY mu nedal spať starý projekt ALKÁČ obtiažnosti 9+/10-, 1. PP- P. Kuchár, 2. PP- M. Repčík (2. pokus). B. Rafaj spravil 7. prelez BOULDER SKOKU obtiažnosti 9+/10-. Jožovi Capcarovi sa tiež podarilo preliezť túto cestu a navrhuje znížiť jej klasifikáciu na 9+. Vyliezlo sa aj zopár nových bouldrov.

Vernárci

TOMAŠOVSKÝ VÝHĽAD

Radovi Staruchovi sa podarilo v apríli spraviť 1. RP cesty jeho projektu TANČIAREŇ za 9.

ZÁDIEL

12001s12.jpg (15645 bytes)
Petra Tomanová, HLADOMORNÝ KOMPLEX, 9, Skalka pri Trenčíne. Foto: Paľo Tomka.

V januári som začal a niekedy na jar dokončil cestu na doposiaľ asi nepomenovanú vežu, ktorá leží v pravej časti doliny, na začiatku za Orlou baštou.Výraznú asi 50 m vežu, s masívnym pilierom prerušeným pozdĺžne kútom a špárou, som nazval Zádielsky strážnik a cestu NOVOROČNÁ, dá sa liezť buď na jednu dlhú, alebo dve kratšie dĺžky (štand nie je), kl. 6+.V ceste, urobenej zdola ostali nejaké skoby, ďalší použiteľný materiál sú istítka rôzneho druhu. Najlepší nástup je zlanením z planiny. Pre vyznávačov tatranského lezenia priamo zdola (cca 40 min.) V januári a februári som vyliezol zo severu na Kozí chrbát dve mixové cesty, jednu dvoj a druhú trojdĺžkovú, vzhľadom na to, že som po prvý krát liezol v zimných podmienkach škótskym štýlom v Zádieli si klasifikáciu netrúfam odhadnúť. Ďalší rožňavskí lezci T. Lázár a spol. vyliezli v sekcii nazvanej Knižnica (asi 30 m masív oproti Sirote s veľmi kompaktnou skalou) niekoľko ciest, pekná je zdola robená DŽEZOVÁ HRANA, 7+ a špára s platňou asi za 6. V brizolitovej stienke tzv. Knihe je odistený zhora projekt asi za 9 a viac, ktorý nemá ešte RP prelez. Potom som sa konečne pustil do dlho pripravovaného projektu na Pionierskej veži (severná stena na začiatku doliny vľavo s previsnutým spodkom, ideálna na lezenie v lete, celý deň v tieni), spolu s Radom Staruchom sme vyliezli úžasnú 50 metrovú líniu v bielom pilieri, s neuveriteľne kompaktnou a čistou skalou, nazvali sme ju BIELY ZAMAT, kl. 8. Robená bola zdola, v ceste je osadených 8 nitov, istítka nutné. Táto cesta určite patrí medzi top 5 zádielských tradicionalistických ciest a je druhá vo veľmi perspektívnom masíve Pionierskej veže, samozrejme, ak nepočítam tunajšie dve 30 rokov staré cesty, ktoré som nikoho nevidel v živote liezť (okrem seba a svojich spolulezcov). Ináč je celý masív panenský. Asi v roku 1985 som sem priviedol Laca Paulíka, ktorý tu vybáchal zdola jednu dĺžku v previse (cca 20 m), v roku 1999 som cestu nazvanú NA VÝCHOD OD RAJA doliezol druhou dĺžkou, kl. L1 8+, L2 7. V lete preliezol Rado Staruch RP štýlom náš zdola robený prvovýstup z jesene 1999 na Cukrovú homolu, ktorý má dve poctivé 50 m dĺžky a volá sa NÁVRAT STARÝCH ČIAS. Prvú dĺžku sme ťahali s Radom, druhú som dokončil v spolupráci s J. Santusom, kl. L1 9-, L2 7-. Cesta vedie v prvej dĺžke medzi Bimbom a Ave Máriou direkt (čo je nová, priama prvá dĺžka do tejto cesty tiež z jesene r. 1999, 4 nity, kl. 8+), prvý štand je v druhom štande Ave Márie, odtiaľ odbáča doprava, križuje Vody a brehy Jordánu pri druhom kruhu (možnosť zapnúť) a pokračuje vpravo od tejto cesty až priamo na vrchol Homole. Je to jedna z najkrajších ciest. Pri kombinácii jej druhej dĺžky s klasickou Ave Máriou ide o nádherné, pohodové, typicky homolové lezenie na trenie asi tak za 7-. Túto kombináciu som nazval BAROKO.
V Zádieli Peter Haľko povŕtal na Homoli medzi cestami Terra Inominata a Pan American Express. Línia je dhá asi 60 m a jej obtiažnosť je asi tak za 8+. Je to zatiaľ projekt s názvom ZLOMENENÉ RUŽE. Je tam ešte jedna línia vľavo od môjho projektu od Slava Mitra. Vyzerá to perfektne.

Alexander Buzinkay

Ešte rýchlo nové cesty: CLANDESTÍNO, 10-/10, Projekty 1. prelez Duško Beránek ,Variant a prvé opakovanie Slavo Mitro. Cesta je charakteru bouldrového previsu s ešte bouldrovejším výlezom. Ďalej na stene Projekty je to ČIERNA DIERA, 6+, Jaro Pukanský. Na Zadnom komíne V KRÁTKOSTI, 8-, krátka pekná bouldrová cestička od Jara Pukanského. Mesačná stena, APOKALYPSA, 10, 1. prelez Duško Beránek (podľa autora najkrajšia cesta v Zádieli), dve dĺžky 8+ a 10. Charakter, dlhý tiahly previs s bouldrovými miestami. Skúšal ju aj Slavo Mitro, ale zatiaľ bezúspešne. Slavovi sa podarilo spraviť 2. priestup cesty DEMARŠ klasifikácie 10-. Ďalšie cesty od Jerryho: Oltár, POLMARATÓN, 7+, klasická zádielská platňa, Zadný komín, ŠAKAL, 8-/8, cesta všetkých typov platňa, boulder previs a madlá. Na Zadnom komíne sú pripravené ešte dve cesty, jedna za 8+ už chýba len RP prelez a jeden ťažší projekt okolo 9. Na Homolu su rozrobene dva projekty : Slavov asi za 9 a Beránkov asi za 10-/10.

Jerry Pukanský

12001s13.jpg (17740 bytes)
Jaroslav Stankovič v "bonbóniku" na Cukrovej homoli, ceste Noční vtáci, 7-.
Foto: Alexander Buzinkay.

TURNISKÁ

Na jar vznikla pekná cesta ČIERNA ZEM, 6 od Jara Pukanského. Potom nasledovalo obdobie prelezov. Najaktívnejší bol Slavo Mitro, ktorému sa podaril druhý prelez cesty ZLODEJ ČAS, 10/10+, potom prelez PREPADOVÉHO KOMANDA, 10, taktiež druhý prelez cesty a nakoniec KALVÁRIE V SKALE, 10-/10 (druhý oficiálny prelez). Zlodeja skúšal intenzívnejšie aj Kuchy , ale nebol úspešný. Peter Košik vyliezol BABIE LETO, 9+/10-. Potom nasledoval 101. RP prelez cesty KRV A ZVRATKY, 9 od Maťa Baláža. Prišlo leto a s ním začal Magi (Mišo Nagy neoficiálny správca skál) preisťovať staré cesty v stupni 3 až 6. Do konca roka sa mu podarilo preistiť a doistiť vyše 30 ciest (všetka česť a vďaka). Ešte Mišo pridal novú cestu TENISOVÝ LAKEŤ, 7-. Potom sa robili už len cesty a projekty, ktoré sa ešte nepodarilo alebo nestihlo vyliezť. Janko Pukanský a Milan Nábožný dvojdĺžková cesta vedľa Vzdušnej hrany za 7-, Maťo Baláž 18m cesta za 8+, (voľný prelez zmarila zima). Duško má v klenbe rozrobené dva nové veľmo ťažké projekty. A Slavo má vľavo od "Kalvárie" tiež niečo ťažké prichystané. Duško ešte skúšal spojenie Prepadového komanda s Kalváriou , zatial iba AF a bude to asi tak za 10+ po Kalváriu. Cestu FLORA, 9/9+? odistil Peter Haľko. Je to voľný projekt pre všetkých. Nachádza sa vpravo asi 15 m od cesty Priatelia Prednej hory, 9-.

Jerry Pukanský a Dušan Beránek

T2

Tu vznikla iba jedna nová voľná letná cesta a to: SUPER EXTRA LIGHT, 9- od Janka Pukanského. Problémom v ceste je boulder za dierky. Pretože zima bola dlhá, pár ľudí sa rozhodlo spríjemniť si chvíle skoro zabudnutým umením. Počas zimy bolo vylezených na T2 29, slovom dvadsať deväť prvovýstupov v štýle A0 až A3 dĺžky od 8 do 20 metrov. Najaktívnejšími aktérmi boli: Milan Nábožný, Janko Pukanský, Jerry Pukanský, Dalibor Motyka, Maťo Baláž, Peter Kuiš a ďalší. Úplný zoznam týchto ciest si pozrite na www stránke Rozlomitov. Vyberám najkrajšie T2000-KA, 5 A2, TORTOVÝ TRAVERZ, A1, VIA IDEÁLE, 5 A1+, TREE AMIGOS, 4 A1 a veľa ďalších.

Jerry Pukanský

ROZLOMITY

Nové cesty neboli, stal sa iba jeden prelez cesty GERONIMO, 10- od Maťa Ludrovského.

SKALKY OKOLO HUMENNÉHO

Na skalách okolo Humenného boli vylezené tieto nové cesty: ALA BUOUX, 7c+/8a, GLADIÁTOR, 8a (možno 8a+?) a NA PANÁKA DO PĚŇÁKA, ťažké 8a (8a+?). Okrem týchto ciest je tu ešte Total brutal, 8a+ RP vylezený v roku 1997. Všetky cesty boli prelezené štýlom RP Jožom Capcarom. Charakter lezenia - veľké previsy, strechy s počtom istení 3 - 6. Je potrebné byť vybavený maximálnou silou a koncentráciou na pohyb - dokonalý bouldering. Samozrejme, že sú pripravené aj ďalšie projekty.

LIPOVCE

Peter Haľko skúšal z jari cesty SUPERZULU, 9? a končil asi v trištvrtine cesty skoro v bezchytovom bouldri. Je to krásna asi 30 m línia po pilieri.

VRÁTNICA

Cez leto Peter Haľko čiastočne očistil projekt Super Plafond, 10+?, ktorý má teraz asi 15 m, no po očistení a doistení to bude takých 25 m lezenia v s previsom 13 metrov.

KOMÍN

Tu Peter Haľko odistil dva projekty, ktoré sú voľné pre všetkých Mirko fáza, 9/9+?, 12 m a Okrajovka, 9-/9?, 10 m.

DOLINA

Je to taká oblasť asi ako Šturec, iba, že to je nejaká veľmi pevná sopečná vyvrelina. Skala je previslá asi tak 4 metre v prednej časti, výška je 15 m, ciest je tu iba 15, ale má to tu výhodu, že je to blízko pri ceste asi 70 metrov.
Cesty: PLATŇA, 6+, MACHOVKA, 7, ĽAVÝ KOMÍN, 4, ATLANTIS, 9/9+, BALETKA, 8, SCIFI, 9+?, PRAVÝ KOMÍN, 5, PRAVÁ HRANA, 7, ODŠTEPY, 6.
Cesty sú dobré na tréning, lebo je to do kopca a dosť vyrovnané.
Prístup: Táto oblasť sa nachádza medzi Krompachmi a Margecanmi pri dedine Kľuknava. Vlaková zastávka Richnava a po hlavnej ceste cez dedinu Kľuknava smer obec Víťaz. Zo zastávky Richnava je to maximálne 5 km.

Peter Haľko

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský