F-007, TREK SPORT, YAK&YETI, TATRA SPORT, ALPHA SPORT a TIMUS
v akčnom thilleri:

Malý slovník veľkého bigwallistu

Martin Heuger

12000bw2.jpg (24685 bytes)

Amerika je ďaleko. Tamojšia lezecká scéna, vykresaná obrovskými žulovými stenami Yosemitov, s minimálnymi zásahmi eurolezcov vytvorila, unikátny systém prípravy, zaisťovania, lezenia a aj samotného prežívania vo vysokých,  hladkých a špárami preseknutých žulových stenách. Neustále k tvrdšiemu sa meniaci kódex etiky, modernizácia a efektivizácia používania zaisťovadiel a nové prístupy k poňatiu tréningu, vrátane zvyšovania stenovej tvrdosti spôsobili a naďalej spôsobuje väčšine európskych lezcov zablúdených do Údolia pomerne veľké problémy vyrovnať sa s touto nezvyklou odlišnosťou od zvykov na starom kontinente. Preto som si, za láskavého lektorovania Ivanom „Z“ Štefanským, dovolil spísať najzákladnejšie skúsenosti z pobývania vo Veľkej stene. To všetko pre ambicióznych slovenských lezcov, ktorí sa dúfam vydajú po našich stopách. Moje dielko je skromné, preto pre teoretických šprtačov odporúčam tiež štúdium knihy How to climb: BIG WALLS. Dobrú chuť.

Ako na to - módne slovo „know how“. Ale aj keby ste prečítali všetky knihy sveta, v prvej dĺžke Veľkej steny sa budete cítiť tak isto, ako sa cítite vždy, keď idete robiť niečo vážne prvýkrát. Na druhej strane sa Vám po vylezení jednej takej cesty budú zdať vaše doterajšie bigwallové skúsenosti smiešne. Tak či onak je treba dopredu vedieť trocha teórie, aby ste si nebodaj nemysleli, že „rivets missing“ v 15. dĺžke znamená výčap piva.

Awk., Awkward - zlé, nepríjemné, nechutné, odporné, fekálne. Stačí si vybrať vhodné slovo a s kyslým úsmevom prvolezca vyraziť do otvárajúceho sa, previsnutého, neodistiteľného, zatrávneného, obkakaného, ale zato mokrého komína. Dĺžky označené awk. patria k tomu najlepšiemu z klenotnice radostí, ktoré tu možno zažiť.

Beaks - skobka z tvrdej ocele podobná jedničkám s dlhým driekom a krátkou čepeľou, používaná do tenkých špár. Častejšie sa nahrádza novšími BD skobami. Slovenský alpinisti sa musia poobzerať po domácej produkcii. Ak nenájdete zopár jedničiek v starej kisni po dedkovi, odporúčam obrátiť sa na monopolného tuzemského výrobcu stenového materiálu: firmu 007 (viď ďalej).

Blades - skoby nožovky. Zoberte si ich zopár (asi 15) v rôznych veľkostiach. Budete ich potrebovať v tých najnemožnejších situáciách.

Black Diamond - slávna americká firma na výrobu železa z Americka, nástupca starého „C“ Ivona Chouinarda. Vyrábajú kvalitné veci a oplatí sa vlastniť čosi materiálu od týchto špecialistov. My sme boli BD“ skobami dosť slušne zásobení a bolo to fajn. Podľa posledných správ sa však na miesto najväčšieho špecialistu na výrobu bigvolových pomôcok rýchlo prepracováva expandujúca slovenská firma z Trenčína s tajomným názvom 007 !?!

Bolts - hity. Pardón nity. Kedysi na štandoch hojne používané rivets sú hlavne v novších cestách vystriedané za dôveryhodnejšie nity. Nová americká lezecká nadácia má za cieľ sanovať všetky staré štandy v populárnych cestách novými nerezovými bomben fest nitmi. Takto je už preistený napríklad Nos, Mescalito, Salathé, Zenyatta, Schield a iné. Na troch štandoch v Zenyatte Mondatte, cez ktoré sme liezli, to bolo a bolo to výborné.

Camp IV, Sunnyside - posvätné miesto svetového bigwallizmu. Mýtický záhon bouldrových balvanov v objatí starých borovíc. Všade naokolo šedožlté stany krýs z celého sveta, večer lampáše, pivo a spev. A nekonečné debaty o stenách, cestách, babách... Neodmysliteľné kojoty, medvede, špinavé záchody a studená voda. Ale čo chcete za tri baky na noc. Prišli ste si naplniť svoj sen a nie sa sprchovať.

Diorite - prevažne v JV stene El Capa sa vyskytujúce mapy tmavo sivej farby signalizujúce miesta zlej, nekvalitnej skaly. Najznámejší takýto flek je veľká mapa pripomínajúca Severnú Ameriku, cez ktorú vedú slávne prásky North America Wall, Sea of Dreams a Wyoming Sheep Ranch. Len pre fajnšmekrov odporúčam dĺžky typu: Rotten diorit roof - strecha s dioritovými šupinkami.

Daisy chains - mimoriadne potrebné tzv. sedačkové slučky s mnohými našitými okami, ktoré sa používajú ako odsadávatká na štand, na postup v spojení s rebríkmi a na cvakanie karabín pri triedení materiálu. V TIMUS-e ich spolu s rebríčkami šijú tak dobre, akoby za Bystricou miesto cementárne vyrastal nejaký El Cap.

El Capitan, El Cap, Cap - najväčší útes Yosemitského údolia, okolo ktorého sa to tu všetko točí.

Exp., expanding - veľmi nevinný súbor písmenok, pri ktorom vás ani nenapadne, že v dĺžkach takto označených budete preklínať deň, kedy ste po prvý raz počuli o Yosemite. Ale vážne povedané, je to aj podľa miestnych asi to najnepríjemnejšie, čo sa vo veľkých stenách nachádza. Na háčiky, medené hlavy a vykúkajúce rivety si čoskro zvyknete. Ale zatĺkať skobu za pružiaci desaťtonový dunivý blok, pričom to spodné istenie v ktorom visíte každú chvíľu z chrupotom vypadne, na to sa zvyknúť asi nedá. Expanding si vyžaduje skúsenosť, cit a jemnosť v osádzaní istení. A to hlavné - veľa šťastia.

Expozícia - vy ho máte už dávno v gatiach, ale moč ešte nedorazil k nástupu. Expozícia je fantastická. Až taká, že ju ledva chápete. Vyzerá ako fototapeta nalepená päť metrov pod vašim zadkom. Prvolezec ju nevníma. Pre neho sú najdôležitejšie nasledujúce dva metre a otupené zmysly druhého si dokážu zobrať len málo z toho, čo ponúka. Najkrajšia sa javí večer na plošine, v spojení s hviezdami a po dobrom lezeckom dni.

False Belay - falošný štand. Ako všade, tak aj v Yosemitoch občas ktosi netrafí a potom trčia nity a slučky v tých najnemožnejších miestach, aké sa dajú predstaviť. V nákresoch sú väčšinou F.B. zakreslené, preto sa nedajte pomýliť. Návraty bývajú komplikované.

Flake - skalná šupina. Šupina tenká, hrubá, veľká, malá, ale najkrajšia je aj tak thin expanding flake - tenká expandujúca šupinka. Mňam.

FFA - prvý voľný priestup. Zbytočné sa rozpisovať, pretože ak rozumiete tomu čo píšem, pravdepodobne nikdy nebudete za touto skratkou v priečinku Veľkých stien yosemitských uvedený.

Grass - tráva. V istých sektoroch El Capa je napriek smrteľnému suchu v špárach dostatok trávy a rôznych kríčkov. Lezenie cez tieto miesta je nadmieru nepríjemné, špáry sú plné hliny a z kríčkov sa sypú špendlíčky rovno do očí.

Garden Teracce - mimoriadne vydarený obžierací stánok v srdci Údolia pracujúci na systéme: raz zaplať a potom žer koľko vládzeš. Použitie slova jedz by bolo v tomto prípade naozaj nemiestne.

12000bw1.jpg (24558 bytes)

Heads (copper-, alu-, circle-) - hlavy a hlavičky. V Yosemitoch častejšie používané medené, pre nás sympatickejšie hliníkové hlavy, sú výborným receptom tunajších kutilov na prirodzené prekonanie miest dovtedy odsúdených na prenitovanie. Malé šúlky materiálu s lankovým očkom sa hrotom kladiva roztlčú do vopred vyčistenej priehlbinky v skale. Po nevyhnutnom otestovaní sa odsúdený do istenia zavesí a čaká, čo sa udeje. Väčšinou sa neudeje nič, lebo hlavy po kvalifikovanom umiestnení naozaj dobre držia a trúfam si povedať, že zmôžu o čosi viac, ako je len hmotnosť tela, ev. telaťa. Do striech sa roztĺkajú obľúbené circle heads. Rozmery hláv sa pohybujú od priemeru tuhy do pera, cez rozmer cigaretového filtra až po rozmery hrúbky cigára. Majú robustné lanko a po osadení sa zanechávajú v stene. Keď sa lanko roztrhne je treba za hlavu založiť háčik, alebo lanko podviazať. Údajne v súčasnosti najkvalitnejší výrobca hláv na svete je proklamovaný koncern zero, zero, seven.

Hooks - háčiky, ale môžu to byť aj háky. Zbierka minimálne dvoch kusov háčikov z každého možného druhu, od najmenších bathookov, cez stredné veľkosti, končiac hákmi z obdobia Jánošíka vás zbaví zbytočných starostí, čo robiť v prípade, keď treba naozaj háčikovať. Nemyslím založiť jeden háčik a cvaknúť trblietajúci sa bolt. Myslím sekvenciu dvadsiatich háčikových pohybov do jemne previsnutého traverzu šesťsto metrov nad podlahou. Absolútne nepostrádateľné sú minimálne dva tzv. Tallony od BD“. Háčikovanie je ale spolu s hlavičkovaním jednou z najzaujímavejších činností a po troche orazenia nespôsobuje mimoriadne zaťaženie nervovo-cievneho aparátu lídra.

Istidlá a istítka - sú základným kameňom výstupu, alebo úrazu. Čo sa týka karabín, treba ich mať doslovne za fúrik. My sme si ich chceli zobrať asi sedemdesiat kusov a ten Kazov smiech po jeho skúsenostiach z Grónska bolo počuť až na Centrálne. Pravdou je, že treba mať dokopy asi 200 karabín. Radil by som takých 30-40 zámkových, 30 veľkých karabín na matroš a takých 100-120 voľných do dĺžky, na svine, štandy a všelikde inde. Pomôžu dve až tri riadne sady frendov, mimoriadne pomáhajú najmenšie frendíky, super šetria čas. Tak isto čokov tri sady, vrátane mikrostoperov RP od BD“. Dôležité sú slučky (na tých musí ešte Žilmont popracovať), ale hlavne si treba dať našiť asi 60 ks malých slučiek, ktorými sa predlžujú istenia a šetria expresy. Na istenie je neprekonateľná vec GriGri. Namiesto nekonečného stískania osmy platonicky stískate slečnu v rozčítanom sladkom románe.

Jedlo a pitie - veľmi dôležitá súčasť výzbroje a asi aj najviac podceňovaná. Naozaj si väčšina lezcov berie do steny otrepanú hitparádu pozostávajúcu z lacnej fazule, piva a snickersiek. Na spestrenie odporúča Ivan zaradiť aj tzv. Rara supu, čo je lacná slížová čínska polievka, ktorá svojím objemom slížov zasýti aj najväčšie stenové rakoviny. Dobré je mať aj čo-to tvrdého chleba - mäkký sa okamžite rozsype na prach, kúsok syra a klobásku. Ale to je už prepych. Na pitie je dobrý čaj, ešte lepšia káva - deodorant ešusového pachu. Neberte si z nás príklad a nepite štyri dni len čistú vodu. Inak vody si treba brať podľa predpokladaného výpeku v stene. Galón na osobu a deň je maximum, my sme sa ustálili na cca dvoch litroch na osobodeň. Vodu skladujte v opáskovaných fľašiach malého objemu a nezabudnite si držať jednu fľašu v pohotovosti. Počas dĺžky vás užehne k smrti, a tak ju noste na sedačke. Pivo sme si už do druhej cesty nezobrali. Veľmi dehydruje. Varič plynový sa musí dať zavesiť pod ešus alebo ešte lepšie pod čajník so širokým hrdlom. Bordel neodhadzujte do doliny.

Kladivo - rozhodol som sa čosi napísať aj o tejto zdanlivo nezaujímavej veci, ktorá sa ale ukázala ako najdôležitejší kus našej oceľovej výstroje. Desiatky a stovky zatlčených a vytlčených skôb dá vašim rukám zabrať dostatočne na to, aby pochopili, že na tomto mieste sa improvizovať a šetriť jednoducho nedá. Až po vytlčení poslednej skoby sme si naplno uvedomili veľkosť Borisovho gesta, ktorý nám bez slov zvesil dve fungl BD kladivá z vešiaka svojej Yak predajne a dal nám ich do rúk. Špičková vyváženosť, drevená rúčka pohlcujúca otrasy, oceľový tĺčik optimálnej hmotnosti a tvaru, švih a razancia. Nechcel som tomu veriť, keď mi to Duce povedal. Ale to kladivko, keď ho lapíš prvý krát, akoby ti k ruke prirástlo. Ku kladivu neodmysliteľne patrí oceľové lanko a karabína na poistenie si vytĺkaných skôb. Pri nepoužívaní tohto vynálezu riadne potešíte úpäťových snoričov materiálu.

Klasifikácia - najzaujímavejšou črtou americkej technickej klasifikácie je jej uzavretosť. Ak by nebola nedajbože uzavretá, boli by najnovšie cesty tak za A12 a navždy by sa stratil mrazivokrásny duch A5. Takže je namieste logicky sa odvíjajúca nutnosť z času na čas obrúsiť klasifikáciu v ľahších cestách, ako je práve vylezená zverina za A5 (A5+ je mystifikácia tých, ktorí nepochopili stupeň A5). Teda logicky vzato je teraz The Nose maximálne A1, aj keď ste dúfali, že si na ňom budúci rok vyskúšate A3. Ďalším dôvodom znižovania klasifikácie je chronická oblezenosť niektorých ciest a tým ich postupné zľahčovanie (Mescalito, Zenyatta). Donedávna slávne ápäťkové šlehy sa teda menia postupne na nižšie stupne, čo však neznamená, že sa z nich stávajú pomaly ale iste chodníky. Omyl! V dĺžke za A2 sa vám bez ostychu ponúkne háčikovo-hlavová sekvencia alebo expandujúci klavír. Najväčšia tragédia je zameniť si tatranskú technickú klasifikáciu s americkou, i keď aj tá naša má svoje tienisté stránky a občas dokáže pekne zavariť. Len pre zaujímavosť: potvrdené A5 v múre El Capa je Reticent Wall a Jolly Roger, kde v dĺžkach za A5 nie je ani jeden nit či rivet. Prípadné faux-pas v nekonečnej sérií pohybov na hmotnosť tela udržateľných istidlách vás po dopade na policu odrazí ďaleko na miestny cintorín.

22000bw1.jpg (25990 bytes)

Laná (dynamické, statické, pomocné) - dôležité je uvedomiť si skutočnosť, že lano zodpovedá v prípade pádu za váš život. V Yosemitoch sa lezie spravidla na jednom lane kôli tomu, že druholezec pri vyberaní istení žumaruje. Skala, aj napriek tomu, že je to žula, je vyhladená. Laná dosť derie, vyskytujú sa dlhé neodistené traverzy, ale čo je najhoršie, sú tzv. Sharp edge - ostré hrany, často uvedené v popise cesty, ktoré v prípade pádu cez ne sú schopné lano roztrhnúť ako britva. Lano musí jednoducho znamenať istotu. Pracovné, zafarbené laná nechajte visieť kamošom na komíne a nepozerajte sa na hmotnosť a kúpte si riadny kábel hrubý aspoň 11mm. Nemusí mať zrovna ever dry úpravu, ktorú v tom suchu aj tak nevyužijete. Dobré je mať lano, o ktorom píšu, že udrží pád cez hranu. Tu sa táto vlastnosť dokáže uživiť viacej, ako kdekoľvej inde. Chápem, že sa teraz klepkáte na hlave a myslíte tým cenu. My sme mali robustné lano EDELRID Extrem Dry, 11 mm z Tatra Sportu, pričom malo vyššie popisované vlastnosti a dalo sa kúpiť za slušné koruny.
Superdôležitá je aj dĺžka lán. Nástup šesťdesiatmetrových špagátov je cítiť aj tu a v mnohých cestách budete s kratšími lanami civieť na štandové striebristé nity desať metrov pod mimi.
Samostatnou kapitolou sú statické laná. Keďže sa na nich ťahajú ťažké svine, mali by byť naozaj statické, pevné, oteruvzdorné a tak ďalej. Systém ťahania a práce s nimi je vec mimo rámca tohto skromného slovníčka, no rozhodne odporúčam vyskúšať si to dopredu na domáckej platni. Z dôležitých vecí, čo sme zaregistrovali my, bola nutnosť urobiť ochranu na uzol oprátky cvaknutej do karabíny od svine. Toto miesto bolo najslabším ohnivkom statického lana a bol to jediný problém našich statík.
Finančne vzato výber statických lán v prípade bigwallových statík, čiže lán na maximálne dve použitia sa zužuje na Lanex a po novšom aj Žilmont. Steve Kuchár nám cez Alpha Sport vybavil v Žilmonte dve 65 m lanká a bol som mimoriadne prekvapený ich statickosťou a životnosťou. Po Eigeri sme mali statiky na šrot, tu to však bolo bez problémov. Dúfam len, že to neboli nejaké špeciálne kusy, ale štandardná výroba.
Použitím pomocného, alebo komunikačného lana odpadla nutnosť štartovať do dĺžky so všetkým tým železom na krku. Ten sa dal poslať po repke a bolo po probléme. My sme mali sto metrov špagátu 5mm hrúbky EDELRID, ktorý nám na kotúčiku zbalený podaroval tradičný sponzor Tatra Šport. Rozpisovať sa o samozrejmej kvalite edelriťáckych šnúr a repiek by bolo nosením žuly do Yosemitov. Pri repkách však nie je dobré používať príliš malé priemery, lebo pri prípadnom zamotaní stometrovej šnúry do statických lán vám zošedivejú komplet všetky vlasy.
Na záver je dôležité povedať len toľko, že v stene býva často veľký vietor a ak si nezkufrujete laná na nohy a vietor ich zachytí o hojnosť hrotov a výčnelkov, máte o zábavu na najbližšie hodiny postarané.

Loose - rozbité, rozbitá skala. Miestami si to Amíci zamieňajú z expandingom. O rozbitej skale vedia slovenskí lezci pôsobiaci v Tatrách dosť na to, aby bolo nutné sa o tom rozpisovať.

Nazývanie dĺžok - veľmi pekná súčasť miestnych folklórnych tradícií, spočívajúca v nazývaní niektorých zväčša delikátnych dĺžok výstižnými menami. Tieto majú potenciálnych záujemcov o cestu definitívne odradiť a odporučiť ich na popoliezanie po pilieri The Nose, resp. sledovanie zveri z terasy krčmy Degnans Deli. Len pre zaujímavosť: Lietaj alebo zomri (Lost in America).

Obuv - je veľmi dôležitá súčasť vybavenia. Dlhé hodiny stojíte v rebríkoch ako prvý a v slučkách na štande ako druhý. Pevná podrážka je nevyhnutnosťou, obvodová guma pomôže pri traverzoch a pútko na zavesenie vás odbremení od starostí. Ja som mal polobotky GARMONT Kevlar Climber. Okrem zvýšeného potenia nôh (čo je v ťažšej technike normál) bola jediným znakom mesačného drania len porušená obvodová guma s neustáleho kmitania nôh v rebríčkoch. Výborná je aj ich univerzálnosť použitia na nástupy, zostupy a aj samotné ľahšie lezenie, napr. keď si chcete ísť čosi rekreačne vyclimbovať na Half Dome. Podobné čosi vyrába aj La Sportiva.

O. W., offwidth - širočina, špára širšia ako päsť. Vec, pred ktorou majú smrteľnú úzkosť nielen Európania , ale aj samotní domáci. Širokým špáram, ktoré sa dajú minimálne tak ťažko odistiť, ako vyliezť, sme sa snažili vyhýbať z ďaleka. No aj tak nás neminuli. Sú skoro v každej ceste. Veľmi pomôže tréning na pieskoch a na zaistenie špeciálna tubusovitá pomôcka na veľké rozmery špár. Pre odborníkov doporučujem cestu Excalibur s o. w. dĺžkami za 5.12.d (9+).

Ochrana zdravia - znie to sproste, ale v stene ste ako v robote. A v robote si treba chrániť zdravie. Každodenným obchytkávaním karabín, lán a skaly dostanú ruky čiernu a lesklú farbu, sú obité, krvavé so zahnisanými nechtovými lôžkami. Je to dané skúsenosťou, ale aj tak treba používať pevné rukavice s odstrihnutými prstami (na motocross), ruky si každý deň umyť trochou vody a poriadne nakrémovať. Treba používať kolenačky, lebo neustálym otĺkaním a opieraním o skalu by sa vaše kolená stali po sto metroch nepoužiteľnými. Proti úpeku pomôže dobrý krém a šatka na krk. Lekárnička je jasná a môžem povedať, že poctivé nosenie prilby mi zachránilo život.
V Yosemitoch môže na jeseň poriadne zapršať a aj zasnežiť. Nechoďte do steny plážovo vystrojení a bez tropika, lebo faktúru za prípadnú záchranku v tomto prípade pošlú na adresu vám!

Portaledge - spacia plošinka. Jediný kus milého vodorovna v bezútešnej vertikále. Môže byť jedno alebo dvojmiestna a vyrábajú ju rôzne americké firmy. Výborná bola tá od BD“, zapožičaná našim horospolkom. Prvé postavenie nám trvalo pol hodiny a posledné asi pätnásť sekund. Chce to cvik, ale ide to. Pre domácich kutilov upozornenie: všetky časti skladačky musia byť pospájané. Hĺbka totiž pohlcuje nenávratne.

Poor Belay - znamená úbohý, chudobný štand. Nemýliť si s heslom Poór Vladimír. Ten je určite bohatší. Takýto štand pozostáva väčšinou z chabého počtu zúbožených rivetov, desiatky rokov nakúkajúcich do údolia. Poniektoré už nevydržali a odpadli. Netreba váhať a zopár skobami a frendami vylepšiť situáciu. Ak sa nedá, aspoň sa pomodlite.

22000bw2.jpg (8183 bytes)

Rivets - toľkokrát vyššie spomínané rivetky sú špeciálne klince zatĺkané do vopred vyvŕtaných dierok. Občas mávajú aj očko podobné nitovému. V nových cestách sa používajú klasické skrutky zabité do dierky. Väčšinou hrozivo vytŕčajú a sú ohnuté nadol. Miesto očiek sa používajú ušká rivet hangers, ktoré keď vám vypadnú z ruky nahradíte čokovým lankom navlečeným cez hlavu rivety. Keďže sa dierky na ne vŕtajú ručne, bývajú plytké a hlavne neskutočne ďaleko od seba. Nechápem, ako to vŕtajú, ale občas stojíte v poslednom stupienku rebríka s rivetou pri kotníkoch a našponovaní lovíte ďalšiu na najdlhšieho čoka. Keď rivety chýbajú, je to rivets missing, a tak buď máte nejakého v zásobe, alebo treba poimprovizovať s háčikmi.

Robbins Royal - lezecký kráľ Yosemitov. Naštudujte si pred odchodom do Údolia knihu Camp IV od Steva Roppera o histórii lezenia v Yosemitoch, aby ste boli vyzbrojení do dlhých miestnych lezeckých debát a nečumeli ste ako bača v Prahe.

Rope Drug - drenie lana. Občas je nutné používať dlhé slučky hlavne v previsoch a traverzoch. Drenie lana je nepríjemné hlavne, keď leziete 60-metrovú dĺžku a na konci sa nevládzete pohnúť. Všetky významné miesta s draním lana sú v nákrese uvedené.

Rotten - malé skalné šupinky, za ktoré sa zakladajú háčiky. Opatrne!

RURP – Skobka realizujúca krajnú skutočnosť. Veľkosťou poštovej známky je táto, z tvrdej ocele vyrobená skoba asi to najmenšie, čo sa dá do skaly, presnejšie do jemných vlasových trhlín zatĺcť.

Rýchle priestupy - občas sa rúcajú predstavy o čase a niekoľkomesačná drina prvovýstupcov je zneuctená za štyri-päť hodín nejakými sólujúcimi bláznami. Jednodňové rýchlopriestupy ciest však nie sú na El Cap a Half Dome ničím výnimočným a skúsenosti z takéhoto voľačoho sa dajú použiť všade vo svete. Chce to ale dobrú guráž a perfektne zvládnutý management lezenia.

Sawed off - spílené, skrátené účka do vytlčených, plytkých a širokých špár. Veľmi dôležitá súčasť skobového parku, bez ktorej môžte byť úplne bezradný.

Shit - fekál. V miestnych potravinách si naberte papierových sáčkov podľa predpokladanej frekvencie. Nekultúrni borci ich po uľavení šmaria dolu stenou, ale ekológovia si nosia tzv. shit tube - uskladňovací tubus, ktorý znesú až do údolných smetiakov.

Svine - na toľko vecí, ktoré je treba vláčiť hore stenou potrebujete objemné haulbagy, alebo po slovensky svine. Mali by byť ušité z robustného a nepremokavého materiálu, dostatočne široké kôli komfortu balenia a hlavne objemné s polstrovanými popruhmi na nosenie a pevnými na ťahanie. Budete v nich vláčiť aj 60 kilo, tak nech sa nezačnú trhať v polovici steny. Novátori vymýšľajú nahradiť svine špeciálne upravenými plastovými sudmi. Musíme počkať čo z toho vyjde. K problému balenia len toľko, že butylky vody sa vždy snažte obložiť (napr. karimatkou) a oddeliť od šatstva a zväzkov háčikov. Dobré je mať aj pomocný batôžtek na foto, vodu, jedlo a ostatné veci, ktoré potrebujete mať poruke. My sme mali cordurový batôžtek z TREKSPORTU Double 38 a ocenili sme najmä jeho odolnosť pri stenovom vlečení, kde by sa hociaká iná látka rozsypala na prach. Musím však povedať, že na znášanie tridsiatich piatich kíl železa z El Capa nie je tento sympatický batôžtek určený.

Testovanie istení - po umiestnení istení, hlavne tých, ktoré vydržia len čosi málo nad ľudskú hmotnosť, je nutné pred definitívnym sadnutím si do nich realizovať tzv. testovanie. Je to jemné (zo začiatku agresívne a vytrvalé) dvoj-trojnásobné pohupnutie v rebríčku, cvaknutého do práve osadeného istenia za súčasného státia v istení predchádzajúcom. Pokiať horné nevydrží, zhupnete sa do spodného, pokiaľ vydrží frčíte ďalej. Najhoršie je testovanie háčika z háčika v traverze. Expanding skoby sa testujú minimálne alebo vôbec, lebo skoba slúžiaca na zhupnutie zvyčajne vypadne.

Yosemite - perla amerického bigwallizmu, divotvorná dolina evokujúca tvárové črty jej pôvodných obyvateľov - indiánov Ahwahneechee. Rozorvaná tvrdá žulová vrása zeme, v duši tak nekonečne čistá a vľúdna. Očarí každého ľudského červíka, ktorý sa odváži zdvihnúť zrak na jej nevýslovné žulové zrázy El Capitan, Half Dome, Sentinel, Cathedral Rock a iné.

Zero zero seven, 007 - jedna z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich spoločností na výrobu lezeckého železa z Trenčína, ktorá svojím sortimentom a kvalitou zatieňuje aj povestné žraloky v búrlivých hardwérových vodách bigwallových pomôcok ako sú BD, The North Face a A5, ba hovorí sa o tom, že 007 čoskoro nad nimi prevezme kontrolu. Ako hlavnému sponzorovi sa musím poďakovať jej generálnemu riaditeľovi Ducemu Dutkovi za veľkú obetavosť pri príprave množstva vecí, ktoré pre nás vyrobili, skonštruovali a bez finančného nároku darovali. Ešte raz vám vďaka, MAESTRO, aj za množstvo zapožičaných vecí z vašich nedoziernych materiálových skladov!

Zúčtovanie - Bigwallové lezenie je špecifickou vetvou horolezectva, ktorého významnou súčasťou je aj technické lezenie. Vyvíja sa paralelne s inými disciplínami, ktorých rovnakým zmyslom je pohyb po vertikále. Tak ako všetko, aj ono má svoje klady a zápory. Treba si však uvedomiť, že liezť voľne by malo byť našou prvoradou snahou, keď je to len trochu možné. Bigwallové podniky sa budú v budúcnosti uberať cestou voľného lezenia, a preto technické lezenie by nemalo byť cieľom. Malo by byť iba prostriedkom na prekonanie miesta, ktoré svojou obtiažnosťou ďaleko prekračuje zónu voľného lezenia alebo samotné voľné lezenie je nereálne z hľadiska podmienok a prostredia. Na svete je však veľa fantastických končín a končiarov, kde znalosť bigwallových zásad výrazne zlepší vaše šance na úspech a prežitie a významne rozšíri váš lezecký obzor. Je dobré byť v tomto smere „IN“.

Domnievam sa však, že krása horolezectva je v konečnom dôsledku ukrytá v neobyčajnej rôznorodosti možností pre vertikálny pohyb, ktorá umožňuje každému nájsť si to pravé miesto pod nekonečným slnkom lezeckého boha KRIKAWU.

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský