Súľov

Rozložitá zlepencová oáza harmónie Strážovských vrchov s veľkým množstvom rôzne dlhých ciest (10-40 metrov) a s 1624 novými možnosťami. Cesty vedú zväčša po malých ostrých chytoch a stupoch, nechýba ani špárka alebo dierka a rozhodne nie krásna jesenná príroda.

A broad conglomerate „oasis of wooded harmony“ with an infinite number of routes and even more of them waiting to be opened. 10 to 40 m high crags and towers are peppered with narrow sharp holds and neither cracks nor holes are missing.

Prístup/Approach

sulov1.jpg (41680 bytes) sulov3.jpg (41212 bytes) sulov2.jpg (48260 bytes)

III. Jablonové
1. Stráž
2. Vajce
3. Patoniková
4. Ivanka
5. Zabudnutý komín
6. Sokolíky
7. Neviniatko
8. Kozie diery
9. Tabuľa
10. Veža nad ohniskom
11. Veterná
12. Podsvetie
13. Školská veža
14. Sokolia veža
15. Butkova veža
16. Macejovec

Súľov náš každodenný I
Súľov náš každodenný II
Súľov náš každodenný III


Súľov náš každodenný I
Miro Piala

Ani neviem, ako mám tento článok definovať, či to je prosba, alebo upozornenie. Nuž, berte to ako chcete, ale mali by ste sa nad tým zamyslieť, pretože ak sa nespamätáte, tak budú problémy a nie len na Súľove.
O čo vlastne ide?
Zhrnul som to do štyroch bodov, hoci by toho bolo určite viac.

1. Po určitých dlhodobých rozhovoroch, usilí mnohých ľudí a ubezpečovaní, že horolezci su tí najposlednejší ľudia, čo prírode škodia, sa vybavila výnimka na lezenie v Súľovských skalách. Kompromis sa zvolil v tom, že sa budú dodržiavať časové zákazy v lokalite, že sa nebude bivakovať a stanovať pod skalami, že sa nebudú robiť nové ohniská, že.....
Áno, je toho dosť, čo sme my, horolezci dostali ako zákaz. No myslím si, že sú to úplne prirodzené veci z hľadiska ochrany, ktoré stoja za to, dodržiavať ich, pre krásne lezenie v Súľove.
Naša odpoveď na tieto zákazy? Do konca mája nemal byť v Súľove ani jeden horolezec. Namiesto toho, húronské návaly lezcov, stanovanie pod skalami, sranie po chodníkoch, zakladanie ohňov, revanie celú noc, až sa Jabloňovskému farárovi vlasy ježia........ Super nie? Však sme chudáci horolezci, ktorým neviem prečo všetko zakazujú, a ktorí to s prírodou myslia tak dobre, slušní a poriadkumilovní tvory.

2. Keď sa na predošlý problém zabudne, máme tu ďalší. A to je robenie nových ciest. Je krásne spraviť novú cestu, pekne vyborhákovanú, každé dva metre borháčik, očistenú od machov, od všetkej vegetácie, obitú od lokrov, a čo najbližšie pri turistickom chodníku. Nech každý vidí náš hrdinský čin. Klasifikácia za 3, alebo za 5?
A najlepšie by bolo, keby to bolo tak blízko chodníka, aby si nejaký ten ochranár vypichol oko na borháku, nech vidí, ako to s tou prírodou myslíme dobre. Veď tie borháky vlastne držia skalu pokope a očistená vegetácia vlastne zabraňuje hnitiu skál.

3. "Jej! To je krásna špára, alebo stienka. Spravím si tam novú cestu." A za dva dni sú tam borháky. Veď kamoš mi požičia vŕtačku. A obtiažnost? Aspoň 8-. Veď som nejaký ten borec. A čo som doteraz vyliezol? Možno 6, ale toto je určite aspoň 8-. Konečný dôsledok tejto novej cesty? Nuž lezci ako Lacko Králiček, Rudo Tefelner, Fero Hudek, Pišta Kuchár, Radko Hájek, Marcel a Marian Milovci, Ďuro Hreus, ........a aj ja, (určite je ich ešte viac), ktorí rozbiehali súľovské lezenie pred mnohými rokmi, a ktorí majú na konte mnoho prvovýstupov spravených odspodu s čokmi, hexami (viete vôbec, čo to je?), aby šetrili skalu, vyvaľuj oči pri nedeľňajšej prechádzke v Súľove. Ich niekdajšie prvovýstupy už nie sú ich prvovýstupmi. V ich cestách sú borháky a úplne iné názvy. Že to, čo oni liezli s čokmi za 6, 6+ je dnes 8-?!? Jasným príkladom tohto je cesta "Posledné prázdniny" na Školskej veži. Pôvodná klasifikácia je 6+, vylezená v roku 1986 L. Králičkom a R.Tefelnerom v kopačkách. A dnes? S pridaním ďalších istení 8-? Nechápem to, prečo každý rok sú klasifikácie a názvy prepisované inou farbou nejakými samozvanými odborníkmi na klasifikáciu. Aká farba to bude tento rok? Len tak pre srandu si pozrite pôvodnú klasifikačku a kedy a kým tieto cesty boli vylezené.

4. Pivko je dobrá vec. Veď, kto by si ho nedal po celodennom lezení na slnku. No počtom vypitých pív pribúda aj pocit uvoľnenosti a stúpa pocit sebavedomia a odrazu sa začne robiť zábava, ktorá je vlastne zábava len pre opitých ľudí a otravuje okolie. Že, čo to tu píšem? Nuž napríklad ukradnúť máj a doniesť ho na skaly je podľa mňa prinajmenšom hlúposť, ktorá provokuje. Jabloňovci a Súľovci začínajú mať toho dosť. Majú dosť hulákania, parkovania aut, kradnutia úrody na poliach. Ak by ste si neráčili všimnúť, začínajú sa brániť. Čím? Vypúšťajú kolesá, rozbíjajú autá, agresívne reagujú na každého, čo má batoh a karimatku na ňom, sťažujú sa farárovi, starostovi. "Joj, čo to robia? Čo to na nás rozprávajú? Veď sme to len my - chudáci horolezci."

Zo všetkého najviac neviem pochopiť, prečo toto všetko dovolia ostatným robiť hlavne domáci páni lezci zo Súľova, Bytče. Vám ešte nedošlo, že keď zakážu lezenie v Súľove, tak budete trpieť hlavne vy? Sedíte si na vedení? Skúste, vy, ísť na piesky do Teplíc, kde sa platí ešte aj vstup a postaviť si tam stan pod skalou, spraviť oheň. Skúste to v Moravskom krase, alebo na Suškách, alebo niekde v zahraničí. Prečo si necháte robiť bordel vo vlastnom rajóne?

Takže to zhrniem.
Bod 1.) Dodržujte všetky zákazy a príkazy. Nebivakujte a nestanujte pod skalami. Podľa možnosti nerobte oheň. Kemp je v Súľove za kostolom 10 minút od krčmi ZADARMO.

Bod 2.) Neprovokujte robením nových ciest pri turistických chodníkoch čistením skál od vegetácie. Kašlite na to. Je dosť iných možností, kde sa môžete vyšantiť a kde to nikoho nedráždi. Fakt to nestojí za tie trojkové cesty.

Bod 3.) Ked sa rozhodnete robiť novú cestu, spýtajte sa najskôr správcu skál, alebo si pozrite aspoň sprievodcu zo Súľovských skál, ktorého spravil F. HUDEK, a v ktorom sú cesty vylezené do roku 1991. Potom sa vám nestane, že vyleziete už dávno vylezenú cestu. Nerušte pôvodnú klasifikáciu ciet. Nemyslite si, keď ste to vyliezli s ťažkosťami, že je to ťažké. Ste len slabí.

Bod 4.) Správajte sa slušne a úctivo. Tí ľudia nás tam trpia. Nekradnite zemiaky a úrodu na poli a nerobte hovädiny, ako je napríklad kradnutie mája. To je všetko. Zdá sa vám to nemožné dodrzať?

Toto všetko som napísal aj preto, že nedávno horel les v Súľove na Brade. Nie je to sranda, pretože taký požiar sa nedá len tak prehliadnuť a je úplne jasné, že ochranári si zamerajú prvých horolezcov, čo sa už aj stalo a každú sobotu a nedeľu tam chodia kontroly. Porozmýšľajte o tom. Hlavne vy, domáci lezci. A v prvej rade správcovia oblasti: F. Prcín.

TABUĽA - V stena
Diagonála, L. Králiček - F. Hudek- Š. Smrekovský, 83, 5+ (po novom Nikotínove blues, 7)
Fakíri variant, L. Králiček - J. Milo, 83, 5- (po novom Šeherezáda, 6+)
Krátenie dychu, L. Králiček. - F. Hudek, 83, 5+ (po novom 6)
Guntherova cesta, S. Martinka, 87, 8 (po novom 9-)
Teória tlaku, L. Králiček - F. Hudek, 83, 6+ (po novom nejaký iný názov a 7+)

TABUĽA - Z stena
Bombička, S. Kuchár, 87, 8+ (9-)
Adrenalín, R. Hájek, 84, 7+ (8)
Jesenné matury, L. Králiček - F. Hudek, 83, 7 (7+)
Špekulantská, L. Králiček - F. Hudek, 83, 6+, (7)
Hrana platne, L. Králiček - M. Milo, 83, 5, (5+ a je tam uvedený iný názov
Celkom pekná, D. Hreus – D. Kollárová, 86, 5 (5+)
Stredom platne, F. Hudek – Š. Smrekovský -A. Milová, 83, 4+ (je to premenované na Mňam, mňam)
Mirove prebudenie, Š. Kuchár - M. Kuchár, 83, 6 (6+)

VEŽA NAD OHNISKOM - JV stena
Kolo kolo mlynské, Š. Kuchár, 85, 6, (8-)
Sporel, R. Tefelner - L. Králiček, 85, 7, (8-)
Žltá mašľa, S. Martinka, 88 , 7- (8-)
Bytčiansky ležiak, D. Kultán, 86, 8+, (9-)

VEŽA NAD OHNISKOM - JZ stena
Disko, Š. Kuchár, 86, 8, (8+/9-)
Špára generácií, Š. Kuchár, 84, 7, (8-)

ŠKOLSKÁ VEŽA -V stena
Za rohom, F. Hudek, 85, 5, (7- a premenovaná na Kaje taje)
Posledné prázdniny, R. Tefelner - L. Králiček, 86, 6+, (8-)
Rozcvička, L. Králiček - R. Tefelner, 87, 6-, (6)

SOKOLIA VEŽA - JZ stena
Na pamiatku Braňovi, M. Piala, 90, 9-, (9)
Eniky - beniky, D. Kultán, 87, 8+, (9-)
Š. Harvan, 87, 6, (7-, Schody do neba)
Stará cesta, 3, (4, Šťastná 13)

VETERNÁ - Z stena

Južný komín, L. Králiček, 83, 4, (4+)
CD, Š. Kuchár, 90, 8+, (9-)
Domino, D. Kultán, 88, 8, (8+)
Limonáda, M. Kuchár, 83, 5, (6+)
Stok, D. Kultán, 88, 9, (9+/10-)


Súľov náš každodenný II
Miro Piala

Keď som pred dvoma mesiacmi napísal článok Súľov náš každodenný, ukázalo sa, že neostal bez povšimnutia. Vtedy som si nemyslel, že sa ľady pohnú a ľudia, ktorých sa to týka výstupia z anonymity. Dnes možem s dobrým pocitom konštatovať, že sa podarilo spraviť prvý krok, a zišli sme sa ako partia v Súľove pod skalami. Bolo to stretnutie domácich lezcov v Bytče, Súľova, ktorí tam teraz robia nové cesty so mnou, ktorý som zastupoval staršiu generáciu lezcov.
Vysvetlili sme si veci a jednotlivé postoje k lezeniu a myslím, že sme našli v mnohom spoločnú reč. Cesty sme presši a upravili klasifikáciu. Tá klasifikácia nie je výplod jedného človeka. Je to odpoveď piatich, šiestich lezcov a kde sme nevedeli posúdiť, tak sme brali do uváhy rozhovory ostatných o obtiažnosti cesty. Pozerali sme aj na pôvodnú klasifikáciu podľa starého sprievodcu. Nové cesty, ktoré sú spravené za posledné tri roky, sú z 90 % totožné s pôvodnou cestou z rokov 1983 - 90. Je to ťažko posúdiť, kadiaľ išla presne pôvodná cesta a čo sa chytalo a čo nie. Dohodli sme sa, že nové cesty v starých rušit nebudeme, čo by bola aj pekná blbosť. No v budúcnosti sa nesmú takéto veci opakovať. Chceme tomu zabrániť tým, že sa budú vypisovať kartičky na prvovýstupy tak ako je to na pieskoch. Bude tam meno, klubová príšlusnosť, dátum začatia prvovýstupu, stena alebo veža, počet a použité istenie, ukončenie prvovýstupu. Doterajšie nové cesty, ktoré boli spravené v starých budú v sprievodcovi v podstate uvedené ako samostatné cesty nech nie je ešte väčší chaos. To je prvý krok. Do jesene by sme chceli nájst skutočného správcu skál. Nekompromisného, čo by obhájil svoje právomoci aj na daných urádoch a hlavne medzi bordelármi. Vôbec to nebude lezec.

Potom sa vyrieši aj problém so stanovaním pod skalami. Aj teraz zase zdôrazňujem. Nebivakujte tam a nebudťe takí drzí, že si tam postavíte ešte aj stan. Ste v chránenom území, kde je to prísne zakázané. Na záver sa ospravedlňujem Ferovi Prcínovi, ktorého som uviedol v predošlom článku ako správcu skál. Až teraz som sa konečne dozvedel, ze on to už nerobí minimálne dva roky. Kde to bolo uvedené? Vychádzal som z toho, že na orientačnej tabuli, ktorá bola donedávna v Súľove pod Hranou, bolo uvedené jeho meno ako správcu skál.

Veža nad ohniskom
1. Špára generácií 7
2. Tvrdnutie lýtok 6+
3. Disko 8+
4. Kompromis 9-
5. Opus dei 9+/10-
6. O päť 12 8+
7. Hrana 1624 9
8. Nový zákon 10
9. Hop hop 8
10. Žltá mašľa 7, 10a- Žltá mašľa 8
11. Bytčiansky ležiak 8+/9-
12. Vaničky 7
13. Brunhilda 9-/9
14. Chicago 9-
15. Výborne nad Váhom 8
16. Sporel 7+
17. Mariška 5-
18. Evička 4-
19. Jaruška 3-
20. Monča 2-
21. Miluška 1-
22. Bufet 6+
23. Roxana 8, 23a - Roxana 7+
24. Bonsaj 7
25. Dio 10+
26. Otázka dôvery 7+ ( 1985 Š. Kuchar - Kolo kolo mlynské 6)

sulohran.jpg (80077 bytes)

Veterná
1. Stoka 9+
2. Olymp 10+, 2a- Olymp 10-
3. Šípková Ruženka 5-
4.
5. Traverz 5+
6. Hrana 6+
7. Zvieracia špára 6+
8. V koži tričiek 7+
9. Rebeka 7-
10. Limonáda 6+ 
11. Hej Joe 8+
12. Buď alebo 5
13. Dry country 8+
14. Onanovanie 5
15. projekt 7
16. Lego 7
17. Domino 8+
18. Po paprčiach 7
19. To čumíš 9
20. CD 9-
21. Južný komín 4
22. projekt

Kamenná tabuľa
1. Tvár z kameňa 7
2. Diagonála 5 +
3. Fixas 5+
4. Nikotínové blues 7- , (1983 Hudek, Králiček, Smrekovský - Diagonála 5+)
5. Šeherezáda 6+ , (1983 Králiček, Milo - Fakíri variant 5-)
6. Pamäte stromov 8+
7. Rodeo 8, 7a Rodeo 9-
8. Široká špára 4
9. projekt 6
10. Transuterus 7-
11. Prázdne reči 7+
12. projekt
13. projekt
14. Krátenie dychu 6
15. Výkrik z kameňa 7+
16. Súľovske návraty 10-/10
17. Yellow jersay 8+
18. 13 komnata 9
19. Quo vadis 7+
20. Duplex 8+
21. Zmrznutý cicvor 7+ , (1983 Králiček, Hudek - Teória tlaku 6+)
22. Teória tlaku 7-
23. Jednohubka 7-, (1983 Králiček, Hudek - Teória tlaku 6+)
24. Nebo nikdy nespadne 8-
25. Mydlove bubliny 6+
26. Južný komín 5+
27. Ikarov sen 7+ , (1983 Králiček - 4)

sulotab2.jpg (81062 bytes)

28. Bombónik 7-
29. Špára 4+
30. Bombička 8+
31. Adrenalín 7+, 31a - Adrenalín 7+
32. Jesenné maturity 7, 32a- Jesenné maturity 7
33. Perfektná 5
34. Modré misky 6+
35. Špekulanstká 6+
36. Koumácka 6+
37. Hrana platne 5
38. Cesta svedkov liehových 6+, (1983 Králiček, Milo - Hrana platne 5)
39. Variant 6
40. Cumel 5-
41. Cesta ku lavice 4, (1983 Kríkový kút 3)
42. Vajdátor 6, (1986 Hreus, Kollárová - Celkom pekná 5)
43. Celkom pekná 5
44. Stredom platne 4,
45. Mňam mňam 4+, ( 1983 Hudek, Smrekovský, Milová - stredom platne 4)
46. Špagety plus 6-
47. Mirove prebudenie 7-
48. Cik cak 5
49. Midnight shark 6+
50. Hrebeňovka 3+
51. Ferokles 6+
52. Apistoteles 5

sulotab1.jpg (60843 bytes)


Súľov náš každodenný III
Miroslav Piala

Keď som písal v článku Súľov II o tom, že sa do jesene vyrieši aj problém s bivakovaním a stanovaním pod skalami, mnohí ste si asi mysleli, že sa na to zabudne. Ale ako ste si určite mnohí všimli, veci sa pohli dopredu pozitívnym smerom vďaka pochopeniu a ochote starostu Súľova a domácich lezcov. A tí, ktorí po prečítaní môjho predošlého článku mávli rukou, to pocítili vo svojej penaženke, keď vyfasovali pokutu za bivakovanie pod skalami.
Mrzí ma, že sa muselo pristúpiť až k týmto opatreniam, aby si mnohí z vás uvedomili, v akej chránenej lokalite sa nachádzajú Súľovské skaly, na ktorých zatiaľ môžeme liezť.
A aby ste vedeli na akých stenách máte liezť, aké sú tam cesty a ich klasifikácia je tu tretia časť. Určite bude pokračovanie až dovtedy, kým nebudú uverejnené všetky steny a oblasti Súľova. V predošlom Jamesáku boli nákresy a popisy Hrany, Kamennej tabule a Veternej. Teraz pokračujeme smerom vpravo od Kamennej tabule vežou nevinná, dole pod ňou Neviniatko, vpravo Sokolíky a vpravo od nich Ivanka.

Nevinná
1. Kakavko 7-
2. Divočina 8+
3. Bič 7-
4. Nezmar - projekt?
5. Vôňa ihličia variant 7
6. Vôňa ihličia 6+
7. Vnútorné zlo 8-/8
8. Dissenio 7+
9. Okolo bloku 5

sulonevi.jpg (51359 bytes)

Neviniatko
1. Klamlivá 5
2. Nevinná 6+
3. Hop alebo trop 7
4. Bodkov variant 8
5. Fortuna 9
6. Lagúna variant 9+/10-
7. Lagúna 9+

sulonev2.jpg (42575 bytes)

Sokolíky
1. Intermezzo 6
2. Ľavý sokolík 5-
3. Prostredný sokolík 5-
4. Pravý sokolík 5
5. Foreiner 7-
6. Čertovské prsty 9+
7. 5-p 8/8+

sulosoko.jpg (43231 bytes)

Ivanka
1. Otáznik 7-
2. Ivanka 7
3. Erika 7/7+

suloivan.jpg (24574 bytes)

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský