Čarovné Tsaranoro

Vlado Linek

22001ma1.jpg (41053 bytes)
Pohľad z helikoptéry na Ivana Štefanského v 6. dĺžke, 6c+ cesty Everything is in Your Mind, Tsaranoro Kely. Foto: Alexander Buzinkay.

Bigwallová oblasť Tsaranoro sa nachádza na hranici národného parku Andrigintra v južnej časti ostrova Madagaskar v Afrike. Steny sú tu vysoké do 900 metrov, stabilné počasie a skala najlepšia a najkrajšia na svete. Žula je geologicky veľmi stará a má veľmi málo špár a aj tie sú vyplnené tropickou trávou a zemou. Väčšina ciest vedie stenami v chytovatých platniach. Ak máte radi exotiku, chuť robiť nové cesty, miesta je tu dosť a dostatok peňazí, balte kufre. Madagaskar vás určite nesklame.

Horolezecká sezóna 2000

Horolezecká sezóna v roku 2000 bola v oblasti Tsaranoro menej rušná ako tie minulé. V oblasti pôsobili len dve väčšie expedície a to poľská a slovenská. Výsledkom ich snaženia sú štyri prvovýstupy a množstvo zopakovaných ciest.

Poľská expedícia
Poľskú expedíciu tvorili Boguszlaw Fic, Tomasz Samitowski, Waldemar Niemiec, Krzysztof Zielinski, Michal Zielinski, Marcin Jamkowski, lezúci kameraman a fotograf, skupinu uzatvárala Marzena Hmielewicz fotografka a novinárka. Dvojica Fic a Samitowski na začiatku preliezla na zoznámenie sa s jedinečnou skalou na Lemur Wall už klasiku cestu EBOLA klasifikácie 6b+ OS. Neskoršie Fic a K. Zielinski pridali ďalšiu lahôdku na tejto stene PECTORINE, 6b A0. Následne Fic a Samitowski vyliezli štýlom OS hádam najkrajšiu cestu v oblasti OUT OF AFRICA obtiažnosti 7a+ od Michela Piolu na Tsaranoro Kely. Po prelezení VELOMA MADAGASIKARA, 7a OS dvojicou Samitowski a K. Zielinski na Vato Varindry sa Poliaci začali venovať novým cestám. Waldemar Niemiec a Michal Zielinski spravili v dňoch 27. – 28. 8. 2000 na Le Dondy provovýstup TATO TATO klasifikácie 6a. Cesta má 21 dĺžok, 1160 m. Preliezli ju za 9 hodín a osadili v nej 7 nitov. Kopec Le Dondy sa nachádza oproti masívu Tsaranoro.

22001ma2.jpg (50164 bytes)
Rado Staruch sa oddáva radosti z istenia na 8. štande cesty cesty Everything is in Your Mind, Tsaranoro Kely.
Foto: Alexander Buzinkay.

Potom svoju snahu zamerali na vežu Tsaranoro Kely, na jej na ľavú prázdnu časť, kde vedie len jeden výstup Out of Africa. Koncom augusta a začiatkom septembra sa Boguszlawovi Ficovi, Tomaszovi Samitowskemu, Waldemarovi Niemcovi a Krzysztofovi Zielinskimu podarilo vľavo od neho spraviť obtiažnostne vyrovnanú cestu v nádhernej skale CUCUMBER FLYING CIRCUS klasifikácie 7b+. Cesta má 600 metrov, 13 dĺžok. Dňa 8. 9. ju preliezli štýlom rotpunkt. Cestu urobili v duchu ako bola spravená väčšina prvovýstupov v tejto oblasti, odspodu s vŕtaním nitov vŕtačkou a fixovaním lán. Na záver si vybrali vôbec prvú cestu vylezenú v oblasti od Alberta a Arnolda z roku 1995. Na začiatku je špára, čo je v tejto oblasti ojedinelé. Je to RAINBOTO klasifikácie 7b+ na vežu Kara Mbony v pravej časti masívu Tsaranoro. Dvojici Fic a Samitowski sa ju podarilo zdolať štýlom RP.

Slovenská expedícia
Tesne po odchode poľskej expedície prišla pod steny Tsaranoro šesťčlenná expedícia zo Slovenska Madagaskar Trek Sport 2000 v zložení Alexander Buzinkay, Ivan Doskočil, Vladimír Linek, Rado Staruch, Rasťo Šimko, lezúci kameraman a Ivan Štefanský. Ich sprievodcami boli Jean Calvin Miandrarivo a jeho bratranec Doul z hlavného mesta Antananarivo. A práve tento posledne menovaný bol aj sprievodcom nemeckých horolezcov Kurta Alberta a Bernda Arnolda v roku 1995, ktorí vlastne objavili masív Tsaranoro pre lezecký svet.
Slovenská expedícia v oblasti pôsobila od 11. 9. do 19. 10. V tomto čase jej členovia vyliezli veľa hodnotných ciest a dva nové prvovýstupy. Na začiatok sa zamerali na stenu Lemur Wall, vysokú do 300 m v pravej časti masívu Tsaranoro. Dňa 16. 9. preliezli cestu EBOLA klasifikácie 6b+ dvojice Šimko - Linek a Buzinkay – Staruch a cestu PECTORINE 6b A0 zdolali Doskočil so Štefanským. Šestica horolezcov si vyhliadla na svoju novú cestu voľnú časť steny vľavo od Eboly. Pracovali na striedačku v dvoch trojiciach a postupne z lezeckých pozícií a z visenia v háčikoch v dňoch 17. - 21. 9. 2000 doliezli až na vrchol. Cesta vedie v krásnej skale plnej chytov s množstvom šupiniek, kyzov.

22001ma3.jpg (46454 bytes)
Rado Staruch v 4. dĺžke Black Magic Woman, 6c+, Lemur Wall.
Foto: Alexander Buzinkay.

Po skúsenostiach s miestnymi devami nazvali túto peknú líniu BLACK MAGIC WOMAN. Cesta má 5 dĺžok, 250 m a klasifikáciu 6c+ (6a+, 6a+, 6b, 6c+, 6b). Najťažšou dĺžkou je tá štvrtá, dlhá 60 metrov. V ceste osadili 48 nitov. Zostup je zlanením cestou po pripravených štandoch. Na prelez je potrebné mať 60 metrové laná a 12 expresiek. Z tejto cesty natočili aj film Madagaskar – Vertikálny svet. 22. 9. 2000 svoj prvovýstup BLACK MAGIC WOMAN preliezli voľne dvojice Doskočil – Linek a Buzinkay – Staruch. Dvojica Buzinkay a Staruch 18. 9. preliezla fantastickú Piolovu cestu na Tsaranoro Kely, 650 m klasifikácie 7a+ štýlom OS. Linek so Štefanským si po 3 dňoch práce v BLACK MAGIC WOMAN oddýchli 20. 9. prelezením línie TSAC-TSAC, 7a+ OS, 250 m na Lemur Wall. Je to jediná cesta v oblasti Tsaranoro, ktorá bola urobená zhora. O deň neskoršie neunaviteľný Štefanský vyliezol s Doskočilom krásnu cestu na trenie LA CROIX DU SUD, 6b+ OS, 300 m na stenu Vato Varindry úplne vľavo masívu Tsaranoro.
Po trojdňovom oddychu, kedy boli na výlete pri Indickom oceáne v meste Mananjary, zamerali svoju pozornosť na hlavnú časť masívu na Tsaranoro. Najprv sa tu rozhodli preliezť niekoľko ciest a zistiť možnosti na ďalšiu novú líniu. Lákala ich hlavne panenská skala v najvyššej stene na Tsaranoro Be vľavo od cesty GONDWANALAND. 27. 9. 2000 trojica Doskočil - Linek – Štefanský preliezla OUT OF AFRICA, 7a+ OS, 650 m na Tsaranoro Kely. Ich priatelia Buzinkay – Staruch podali 28. 9. 2000 fantastický výkon v ceste NORSPACE, 7a+ OS, Tsaranoro Be, 650 m. Ide vôbec o 2. prelezenie tejto zle zaistenej divočiny, veľmi dlhé odlezy, nutné liezť vysoký stupeň obtiažnosti vysoko nad nitom. Po dohode a zvážení možností (nedostatok nitov a času) sa teraz už len pätica slovenských horolezcov (kameraman Šimko sa musel vrátiť do Európy) rozhodla, že urobia provýstup na Tsaranoro Kely pilierom vľavo od OUT OF AFRICA. Ešte 30. 9. 2000 Staruch a Linek spravili 2. opakovanie ďalšej Piolovej cesty LA CRABE AUX PINCES D'OR, 7b+, 320 m na Mitsinjo Arivo. Je jedinou v tejto stene a jedná sa o krásne neustále ťažké lezenie.

22001ma4.jpg (29438 bytes)
Dômyselný spôsob varenia, ktorý sme odkukali od domorodcov.
Foto: Vlado Linek.

Slovenským horolezcom sa v dňoch 29. 9 - 9. 10. 2000 podarilo na Tsaranoro Kely doliezť novú cestu EVERYTHING IS IN YOUR MIND (VŠETKO JE TO V HLAVE) klasifikácie 7b (7a povinné). Má 14 dĺžok (5+, 6a, 6a+, 6a+, 6b+, 6c+, 7a, 7b, 7a+, 6b+, 6a+, 7a+, 6b+, 6c ). V dĺžkach osadili 78 nitov a na štandoch 30. Celková dĺžka je 650 m, zostup zlanením cestou. V 12. dĺžke spravili variant JUNK JUNCTION, 7a, 6 nitov, napojenie sa na cestu Out of Africa. Cestu nazvali podľa pocitov, ktoré v nej mali. Nity sú často ďaleko od seba a na jej prelezenie je treba mať v hlave všetko správne urovnané. Na záver ich pobytu si 10. 10. cestu BLACK MAGIC WOMAN, 6c+ vyliezol aj Ivan Štefanský, ktorého doprevádzal Ivan Doskočil. V ten istý deň preliezla dvojica Buzinkay - Staruch na Vato Varindry LA CROIX DU SUD, 6b+ OS. Poslednú vec, ktorú mali lezci v pláne bolo dať prvovýstupu EVERYTHING IS IN YOUR MIND RP bodku. 11. 10. 2000 sa to podarilo trojici Doskočil - Štefanský - Linek a o deň neskoršie Buzinkayovi so Staruchom.

V masíve Tsaranoro teda pribudli v roku 2000 tri krásne nové cesty. A hlavne poľská cesta Cucumber Flying Circus a slovenská EVERYTHING IS IN YOUR MIND sú rovnako krásne ako OUT OF AFRICA. Hlavná a najvyššia stena na Tsaranoro Be vysoká 900 m zostala opäť nevylezenou a zostáva výzvou pre ďalšie lezecké expedície ako aj pre nás.

22001ma5.jpg (27282 bytes)
Nádherná stena Kara Mbony, na rozhraní svetla a tieňa hranou vedia cesta Rainboto, 7b+. Foto: Vlado Linek.

História

Názov Tsaranoro
V dávnej minulosti tu žil jeden kmeň. Pred útokom nepriateľov jeho členovia opustili rodné dediny, schovali sa do jaskyne pod veľkými stenami a vchod do nej zamurovali. Vo vnútri mali vody dostatok, len jedlo im chýbalo. Dve sestry Matsara a Ranoro sa rozhodli, že kmeň zachránia a pôjdu pohľadať niečo pod zub. Múr otvorili, dievčatá vyšli von a dieru opäť zamurovali. Sestry stravu rýchlo našli a vrátili sa pred vchod do jaskyne. Dlho sa snažili dobúchať a upozorniť tých vo vnútri, že sú už s jedlom naspäť, no nepodarilo sa im to. Matsara a Ranoro zahynuli od smädu pred jaskyňou. Po niekoľkých dňoch domorodci múr otvorili, ale našli už len mŕtve telá týchto dievčat a dostatok potravy na záchranu celého kmeňa. Podľa legendy na ich počesť nazvali veľkú skalu zložením ich mien Tsaranoro.

Objavenie Tsaranora (podľa rozprávania kuchára Doula)
Známi nemeckí horolezci Bernd Arnold a Kurt Arnold pristáli v októbri roku 1995 na letisku v hlavnom meste Madagaskara v Antananarive. Mali v ruke fotku od WWF, na ktorej bola zobrazená V stena Tsaranoro. Už na letisku sa pýtali miestnych ľudí, či nevedia, kde sa tento nádherný kopec nachádza. Doulu si vybrali za sprievodcu a vydali sa za dobrodružstvom smerom na juh. Najprv našli kopec Fandana, blízko dediny Mahasoa asi 60 km južne od Antanambao (odbočka pod Tsaranoro). Jeho stena je vysoká do 400 m a dlhá vyše kilometra. Tu spravili prvovýstup Lemurenschreck. Cesta má 300 m a 8 dĺžok (6a, 6b, 6c, 7a+, 6c, 5, 6a, 6a+). S týmto vystupom sa neuspokojili a spolu s Doulom ďalej hľadali vysnívanú cestu z obrázka. Chodili po okolí až vystúpili na kopec Le Dondy. Z jeho vrchola zbadali masív Tsaranoro, presne to, čo hľadali. Uchvátila ich hlavne stena Karambony. Táto chvíľa sa zapísala do histórie lezenia na Madagaskare, pretože v tomto momente dvojica Albert – Arnold takto objavila Tsaranoro pre horolezecký svet. A bol s nimi aj náš kuchár, vždy usmievajúci sa Doul.

Prvá cesta v oblasti
Kurt s Berndom potom v novembri vyliezli na Karambony náročný prvovýstup Rainboto, 420 m, 10 dĺžok, 7b+. Cesta začína širokou špárou a pokračuje platňami hore. Lezci vŕtali nity ručne. Rád by som pri tejto príležitosti vysvetlil názov ich cesty Rainboto. Niekedy v minulom storočí prišiel na Madagaskar návštevník z Európy z Nemecka. Z pomeru tohto Nemca s jednou domorodkyňou vzišlo dieťa, chlapec. Otecko utiekol domov a nechal ženu s dieťaťom na Madagaskare. Odvtedy hovoria Malgaši Nemcom Rainboto (rai – otec, nboto - chlapec), teda otec chlapca. Zo začiatku sa to považovalo za hanlivé označenie, pretože domorodci považovali jeho skutok za veľmi zlý. Potom však slovo Rainboto zdomácnelo a stalo sa slovom, ktoré označuje Nemcov.

22001ma7.jpg (19890 bytes) 22001ma6.jpg (54920 bytes)

Sprievodca

Prístup

22001ms1.jpg (19487 bytes)
Masív Tsaranoro: A - Vato Varindry (skrytá skala), 300 m , B - Mitsinjo Arivo (veľmi vzdialený), 350 m, C - Tsaranoro Atsimo (Južné Tsaranoro), 650 m, D - Tsaranoro Be (Veľké), 900 m, E - Tsaranoro Kely, dva vrcholy (Malé), 600 m, F - Kara Mbony (Žltá skala), 450 m, G – sedlo Maro Miandra (ľudia pozerajúci sa hore), H - Lemur Wall, miestny názov Andohamara (niečo, čo je za), 300 m. Foto: Vlado Linek.

Po pristáti v hlavnom meste Antananarivo a prenajatí si terénneho vozidla vyrazíte smerom na juh hlavnou cestou číslo 7 na Tuleár cez mestá Antsirabe, Fianarantsoa a Ambalavao. Tesne pred dedinou Antanambao asi po 500 kilometroch jazdy z hlavného mesta, čo trvá pri miestnej kvalite dva dni, odbočíte doľava na poľnú cestu. Po dvoch hodinách nadskakovania a prejdení dedinkyVohitsoaka sa po 18 kilometroch dostanete pod masív Tsaranoro. Masív Tsaranoro má niekoľko výrazných veží. Steny sú obrátené na východ a doobeda do nich praží slnko. Poobede v stene stále fučí vietor a dobrá vetrovka nie je na zahodenie. Najvhodnejším časom na návštevu je obdobie sucha od mája do októbra, čo je koniec jesene, zima a začiatok jari na južnej pologuli. V júli môže v noci aj mrznúť, ale cez deň teploty vystupujú do 30 stupňov. Je tu sucho, neprší a oblečenie proti daždu nie je potrebné, hoci v období dažďa by ste potrebovali čln.

Zoznam ciest:

Vatovarindry, V stena
1. La Croix du Sud, 6b+, 8 dĺžok (6a, 6a, 5c, 6a+, 4a, 6b+, 6a, 6a+), 300 m, Michel Piola, Švajčiarsko/Benoit Robert, Francúsko, 5. – 6. 7. 1998
*2. Veloma Madagasikara, 7a+, 8 dĺžok (7a, 6b+, 6c+, 6c, 7a+, 7a, 6c, 6b), 300 m, Manillo Motto/Emanuelle Pellizzari, Taliansko, 5. – 6. 7. 1998

Mitsinjo Arivo, V stena
*3. La Crabe aux Pinces d‘Or, 7b+, 11 dĺžok (7a+, 6c, 7a, 7b, 7a+, 7b+, 6c, 6c, 7a+, 6a, 6a+), 320 m, Michel Piola, Švajčiarsko/Benoit Robert, Francúsko, 8. – 10. 7. 1998

22001ms4.jpg (51847 bytes)
Tsaranoro Kely, V stena.
Foto: Vlado Linek.

Tsaranoro Atsimo, V stena
*4. Life in a Fairy Tale, 7a+ (7a povinné), 10 dĺžok (6c+, 6a+, 6c+, 7a, 7a+, 6c, 7a, 7a, 6c+, 6a), 450 m, Craig a Silvia Luebben, USA, september 1999, 60 m laná
5. Mai Piu Cosi, 8a+ (7b povinné), 13 dĺžok (6a+, 6a, 6c+/7a, 6c+, 7b, 7c, 7b+, 8a+ [50 m], 7a+, 6c+, 6c, 6c+/7a, 6a), 96 nitov v dĺžkach, 26 na štandoch, 670 m, Rolando Larcher/Marco Sterni/Erik Švab, Taliansko, september 1998, schéma High 199, kľúčová 8. dĺžka vylezená AF, 60 m laná
6. Moramora (slowly), 8a+/8b (7b povinné), 12 dĺžok (6a+, 6b, 7b, 7b+, 7b+, 7c, 8a+/8b + [55 m], 6c+, 7b+, 7c+, 7b+, 4-), 700 m, Francisco Blanco/Toti Valés, Španielsko, september 1999, schéma High 211, 60 m laná
7. Toakagasy, 7b+ (7b povinné), 16 dĺžok (5, 7b, 6b+, 6a+, 7a, 7a+, 6c, 6b, 5, ..., 7b+, 7a, 3), 800 m, Denis Burdet/Régis Dubois/Damien Ruggieri, Švajčiarsko, 8. – 17. 10. 1999, schéma High 211, 60 m laná

Tsaranor Be, V stena
pokusy
8. Gondwanaland, 7b+, 21 dĺžok, (6c, 6b, 6b+, 7a, 7b, 7a+, 6c+, 6c, 6c, 7a, 7b, 7a+, 7a+, 7b, 6c, 7a+, 6c+, 6b+, 7b+, 4, 3), 800 m, Renato Botte/Dimitri Cola/Gerog Egger/Helmut Gargitter/Toni Obojes/Claus Obrist/Michael Thaler/Pauli Trenkwalder/Diego Zanesco, Taliansko, október 1996, schéma High 211, hrdzavé nity
9. Norspace, 7a (7a povinné), 16 dĺžok (5, 5+, 6a, 6a+, 6c+, 6b, 6c+, 7a, 6c+/7a, 6c+, 6c, 6b+, 6a+, 6b, 6a, 5), 73 nitov, 800 m, Walter von Bellmoos/Stephan Salm, Švajčiarsko, júl 1999, schéma High 211, ručne vŕtané nity, dlhé odlezy

22001ms3.jpg (41593 bytes)
Karambony, bočná stena. Foto: Vlado Linek.

Tsaranoro Kely, V stena
*10. Cucumber Flying Circus, 7b+ (7a povinné), 13 dĺžok (5+, 5+, 6b, 6a+, 6c, 7a, 7b+ [30 m, 13 nitov], 7a+, 7a, 7a, 6c, 6b+, 6a+), 600 m, Boguszlaw Fic/Tomasz Samitowski/Waldemar Niemec/Krzysztof Zielinski, Poľsko, august, september 2000, schéma Góry 78 11/2000, 60 m laná
*11. Everything is in Your Mind, 7b , (7a povinné), 14 dĺžok (5+, 6a, 6a+, 6a+, 6b+, 6c+, 7a, 7b, 7a+, 6b+, 6a+, 7a+, 6b+, 6c), 78 nitov v dĺžkach, 30 nitov na štandoch, 630 m, Alexander Buzinkay/Ivan Doskočil/Vladimír Linek/Rado Staruch/Ivan Štefanský, Slovensko, 29. 9 - 9. 10. 2000, 60 m laná
11’. Junk Junction, 7a, 6 nitov, 50 m, Alexander Buzinkay/ Rado Staruch, 7. 10. 2000, napojenie na cestu Out of Africa, rozbitá skala
*12. Out of Africa, 7a+, (6c povinné), 14 dĺžok (5+, 6a, 6a+, 6b+, 6a+, 6a+, 6c+, 6c+, 6a+, 7a, 6b+, 6c, 6b, 7a+), 600 m, Manlio Motto/Emanuele Pellizzari, Taliansko/Michel Piola, Švajčiarsko/Benoit Robert, Francúzsko, 29. 6. – 2. 7. 1998, schéma High 1999
13. Bravo les Filles, 8b, 13 dĺžok (5c, 6a+, 5c, 6b, 6b+, 6c+, 7b+, 8b [dĺžka vylezená s jedným sedením], 7b, 7a, 6a+, 6b+, 6a), 490 m, Nancy Feagin/Lynn Hill/Beth Rodden, USA/Kath Pyke, Veľká Británia, 21. 6. – 14. 7. 1999
14. Zoze Wall, 5.10 A3+, 490 m, Misako Koyanagi, Japonsko/Jim Haden/ Mike Libecki, USA, 1999

Karambony, V stena
15. Le Cas Nullard, 5+, 10 dĺžok, Gilles Gauthier/Francois Lenfant/Alain Tiberghien, Francúzsko, máj 1998
16. Sakai Wall, 5.9 A3+, 9 dĺžok, 450 m, Misako Koyanagi, Japonsko/Jim Haden/ Mike Libecki, USA, 1999, cesta bez nitov
17. Fantasia, 6c A3+, 13 dĺžok, 450 m, Emanuelle Pellizzari, Taliansko/Michel Piola, Švajčiarsko, 23. – 27. 6. 1998, prevažne technická cesta
18. Rainboto, 7b+, 10 dĺžok, 420 m, Kurt Albert, Bernd Arnold, november 1995, prvá cesta v oblasti

22001ms2.jpg (43039 bytes)
Lemur Wall, V stena. Foto: Vlado Linek.

Karambony, bočná stena
19. Always the Sun, 7c+ (7b+ povinné) E6, 8 dĺžok [6a, 6c, 6c+, 6a, 7b, 7b+, 7a+, 7c+], 450 m, Grant Farquar/Steve Mayers/Louise Thomas/Mike „Twid“ Turner, Veľká Británia, 15. – 22. 9. 1999, 60 m laná
20. Dadarabe, 5c+, 3 dĺžky, Gilles Gauthier, Madagaskar/Christian de Laroche, 1998
21. Alien I, 6a, 6 dĺžok, Fabian Pavillard/Michel Piola, Švajčiarsko, 3. 8. 1999
22. Alien II, 6b, 5 dĺžok, Fabian Pavillard/Michel Piola, Švajčiarsko 5. 8. 1999
23. Normal Route, 5+, 1998, Manlio Motto/Benoit Robert, 1998, 10 m úsek za 5+

Lemur Wall, V stena
*24. Pectorine, 6b A0, 7 dĺžok [6a+, 6b A0, 6a, 6a+, 6b, 6a+, 6a], 250 m, Jacky Sananes/Gérard Thomas, Francúzsko, máj 1999, 55 m laná
*25. Black Magic Woman, 6c+ (6b+ povinné), 5 dĺžok [6a+, 6a+, 6b, 6c+, 6b], 48 nitov, 250 m, Alexander Buzinkay/Ivan Doskočil/Vladimír Linek/Rado Staruch/Rastislav Šimko/Ivan Štefanský, Slovensko, 17. - 21. 9. 2000, 60 m laná
*26. Ebola, 6b+, 6 dĺžok [6a, 6b, 6b+, 6b+, 6b+, 6b], 250 m, Manlio Motto/Benoit Robert, jún 1998
27. Tsac Tsac, 7a+, 5 dĺžok (6b, 7a+, 6c, 6c, 6b), 250 m, Michel Duteurte/Alain Tiberghien, Francúzsko, máj 1998, jediná cesta odistená zhora

* veľmi pekná cesta

22001ms5.jpg (43731 bytes)
 
22001ms6.jpg (37980 bytes)
 
22001ms7.jpg (20428 bytes)

Odporúčania

Doprava
Letenka z Viedne do hlavného mesta Antananarivo leteckou spoločnosťou Air France stojí okolo 37000 Sk. Na Madagaskar lieta málo spoločností. Dá sa ísť aj do Južnej Afriky a potom Air Madagascar na ostrov, ale finančne to vychádza drahšie. Limit na batožinu je u Air France 23 kg na osobu, čo je na horolezeckú výpravu veľmi málo.

Peniaze
Najlepšie je zobrať si francúzske franky alebo americké doláre (1 USD = 6500 MDF). S výmenou na miestnu menu sú často problémy, najlepšie je zameniť peniaze v Antananarivo. V bankách menia aj šeky. V malých mestách peniaze nevymeníte.

Víza
Víza predávajú priamo na letisku v Antananarive. Stoja 31 dolárov, nie je potrebná fotografia.

Zdravie
Na Madagaskar netreba žiadne povinné očkovanie. Doporučuje sa hepatitída A a B. Zoberte si tabletky na dezinfekciu vody (MICROPUR) a keramické filtre na jej čistenie. Na Madagaskare sa striedajú obdobia sucha a dažďov a v oblasti Tsaranoro neprší aj 8 mesiacov v kuse. Je tam veľký problém s pitnou vodou.

Transport
Na Madagaskare sú cesty vo veľmi zlom stave. Doporučuje sa ísť buď cestovnou agentúrou, alebo si prenajať terénne auto aj s vodičom a sprievodcom. Bežné ceny sú 100 USD na jeden deň na osemmiestne auto.

Ubytovanie
V oblasti Tsaranoro je lezecký kemp Camp Catta, ktorý spravuje cestovka LEZARD DE TANA. Táto agentúra vám zabezpečí transport z Antananarivo pod Tsaranoro, cesta trvá dva dni. Ubytovanie v kempe stojí okolo 15 USD na deň. kontakt: Gilles Gautier, Lezard de Tana, BP 5133, Antananarivo 101 Madagascar, email: lezard@bow.dts.mg
Inou možnosťou je najať si profesionálneho sprievodcu, čo bol nás prípad. Jeana Calvin Miandrariva nám doporučil taliansky horolezec Erik Švab, ktorý bol v oblasti Tsaranoro v roku 1998. S Calvinovými službami sme boli veľmi spokojný a ušetril nám veľa peňazí. Má výborné kontakty a pod Tsaranoro sme si prenajali od náčelníka dedinky Antanambao Kely mangový hájik za 11 USD na celý pobyt 6 týždňov pre deväť osôb.

Jazyk
Madagaskar je bývalou francúzskou kolóniou a okrem miestnej malgaštiny sa tu dá v mestách pomerne dobre dorozumieť aj po francúzsky. Výhodou je mať sprievodcu ako bol náš Calvin, ktorý rozpráva plynule anglicky.

Materiál
Skala v oblasti Tsaranoro je jedinečná. Žula je veľmi drsná, krásna s množstvom chytov, špáry sú výnimkou. Na opakovanie ciest sú potrebné dve 60 metrové laná, 20 expresiek, čoky a friendy založíte iba výnimočne. Ak si chcete vyliezť Rainboto, kde je široká špára, zoberte si Camaloty do veľkosti 4.5. Väčšina línií je odistená nehrdzavejúcimi nitmi. Zostupuje sa zlaňovaním cestou. Ak chcete vyliezť novú cestu, možností je ešte stále dosť, zoberte si na kašu nitov, vŕtačku, veľa vrtákov (skala je veľmi tvrdá), rozličné veľkosti háčikov a iné nevyhnutné veci na prvovýstupy. Nity by mali byť nerezové, pretože obdobie dažďa a vetry od mora im dajú riadne zabrať. V stene nie sú prirodzené police, a tak portal ledge je nevyhnutnosťou. Fixné laná sa dajú požičať v Camp Catta. Batérie sa dajú dobiť v tábore, kde je elektrocentrála.

Sprievodca
Najdoležitejšie lezecké informácie boli uverejnené v britskom časopise High 199 a 211 vo fantastickej rubrike od Lindsayho Griffina Mountain Info. V Camp Catta majú k dispozícii kompletné informácie ku všetkým cestám, schémy a ich popis.

Ceny
S vodou je veľký problém, fľaša stojí 2600 frantíkov. A keď sme zistili, že pivo 0.65 l THB (three horses beer), ináč veľmi dobré, je za tú istú cenu, vyhodili sme z košíka 20 fľašiek vody a radšej pridali dve bedničky tohto zlatistého moku. Tvrdé syry 250 g stáli 6500 frankov, slušná cena, ale ovsáky boli príšerne drahé. Dopravu autom podporujú aj nízke ceny pohonných hmôt: normal - 3700 (asi 25 Sk), nafta - 2700 (19 Sk), drahý je len super 5600, čo je okolo 40 korún. Cena telefónnej karty je 12700 frankov a vydrží tak 30 sekúnd hovoru do Európy. Na trhoch sa dajú základné potraviny kúpiť za úplne smiešne ceny: 1/2 kg sóje, fazule, arašídov za 1500 F, kilo ryže kilo 2500, zemiaky 1 kg 750, ananás kus 2000…
Dobrá správa, víno je veľmi dobré. A tá cena 2000 šušňov (14 korún), lacnejšie ako voda. Keby sme mali viacej bandasiek, asi by sme prepili aj nos medzi očami. Veď viete, Slováci a Calvinovi len tak žiarili očká. Koňak je 10000 F za liter.

Iné
Na Madagaskare nie je slovenské veľvyslanectvo. Politická situácia je stabilná, v krajine nehrozí žiaden vojenský konflikt. Pri cestovaní vás často zastavia policajti, ktorí niekedy žiadajú bakšiš. Aj v takýchto situáciách nám pomohol Calvin, ktorý je vysoko postaveným madagaskarským politikom a jeho bumážka perfektne fungovala. Mobilná sieť je iba v Antananarivo, najbližší telefón je v mestečku Ambalavao vzdialené asi 50 kilomterov od Tsaranora. Bližsie informácie na maile utrrline@nic.savba.sk

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský