Slovenský pohár v športovom lezení detí a mládeže, Senica, 8. 4. 2000, 1. kolo Slovenského pohára juniorov

V Senici na našej malej stene sa uskutočnili prvý raz preteky podľa nového modelu, dohodnutého v podstate ešte minulý rok, a som rád, že tento model sa osvedčil. Na vysvetlenie - žiadne open, semifinále, finále ani izolácia. Cesty sa lezú štýlom flash, príp. RP. Záleží od usporiadateľa, či obmedzí počet pokusov alebo stanový časový limit. U nás mal každý tri pokusy a vedzte, že poslednú piatu cestu boli decká viditeľne unavené. Súťaží sa v dvoch kategóriách A - do 12. rokov s horným lanom a B - do 15. rokov RP. Minimum sú štyri cesty, každá kategória lezie všetky štyri, výsledky sa zrátajú. Iba v prípade rovnosti rozhodne príp. superfinále (reálne takmer nemožné, iba v tom prípade, že by dvaja frajeri dali top na všetkých piatich cestách, samozrejme, sú i iné možnosti, ako to dosiahnuť, ale pri štyroch cestách...). Kategórie sa delia na chlapcov a dievčatá. Tieto pravidlá sa netýkajú iba majstrovstiev Slovenska v októbri 2000 v Zlatých Moravciach. Do pretekov Slovenského pohára sa zarátavajú i jedny juniorské preteky v Čechách, upresníme a dáme včas vedieť. Vzhľadom k tomu, že tieto pravidlá sa neobjavili v žiadnych dostupných médiách, som si teda dovolil ich oznámiť a vysvetliť aspoň touto formou. A čo samotné preteky?

Ako som už napísal, liezlo sa päť ciest, z toho štyri spoločné a jedna pre každú kategóriu zvlášť. Účasť na pretekoch sa zúžila na tri kluby pár notorických samostatných jedincov. Cesty stavali Laco Paulík, Peťo Topercer a moja maličkosť. Najlepší z A - katégorie sa na počudovanie seriózne dokázali hýbať i v cestách stavaných pre starších. V B - čku bol bez konkurencie Mišo Gavač zo štyrmi topmi, i keď v podobe Ondreja Švuba mu, zdá sa, rastie zdatná konkurencia. Tomáš Greksák zaliezol dobre a na druhého mu veľa nechýbalo. V dievčatách boli len dve súťažiace, Janky. A tak nečudo, že vyhrala Janka. V A – čku dominovali v chlapcoch práve notorickí samostatní jedinci, aj keď na Veličovi ml. bolo vidieť pravidelný zimnolyžiarsky výpadok. V dievčatách bolo jasné, že vyhrajú zverenkyne P.Waltera z Modry, pretože ten jediný s nimi momentálne na Slovensku robí. Na záver ďakujeme sponzorom, ktorí nás podržali na poslednú chvíľu: EXTRÉM ŠPORT RG VERTIKAL PIEŠŤANY, YAK STEAM, PILKA - KAMENY, Faun s.r.o., Senická mliekareň a.s., Ress s.r.o., Atis s.r.o., Slovenská sporiteľna Senica, mesto Senica, Jednota SD Senica, Globtel Senica, lekáreň Arnika.

Výsledky:

A - kateg. chlapci:

1. Augustín Ján HK Zlaté Moravce 142
2. Velič Ervín ŽP Šport Podbrezová 122,3
3. Kovačík Jakub ŠKMK Modra 102,7

A - kateg. dievčatá:

1. Kovačíková Dominika ŠKMK Modra 76
2. Čepcová Andrea ŠKMK Modra 71,7
3. Benkovská Kristína ŠKMK Modra 37,1

B - kateg. chlapci:

1. Gavač Michal SEKHO Senica 141,7
2. Švub Ondrej CCC Banská Bystrica 133,7
3. Greksák Tomáš Vertikal Patrónka 130,7

B - kateg. dievčatá:

1. Suchánková Janka SEKHO Senica 122,4
2. Janečková Janka SEKHO Senica 71,7

Milan Jamrich


Modra, 2. kolo Slovenského pohára juniorov

Druhé kolo Slovenského pohára detí a mládeže v športovom lezení na umelej stene bolo 23. 9. 2000 v Modre. Na pohár do Modry sa tešili nie len deti, ale aj rodičia. Veď sa konal v čase vinobrania! Mesto bolo vyzdobené, ulice a námestie voňali dobrotami, remeslá na jarmoku sprevádzal hudobný program. Ale toto všetko si bolo treba zaslúžiť. V telocvični na stene sú pripravené krásne cesty od Ekina. Je ich dosť a každý má šancu na všetkých. Obmedzený je len počet pokusov. Ako vysoko vylezieš, toľko bodov získaš. Poobede a večer sa mládež vyšantila na kolotočoch a tomu podobných radovánkach. Druhý deň sa pretekalo znovu. Cesty pripravili bratia Repčíkovci a s ich náročnosťou sa mládež statočne pasovala do poobedia.
Výsledky:
Dievčatá do 12 rokov:
1. Dominika Kováčiková, ŠKMK Modra
2. Soňa Porvazníková, Vertikal Patrónka Bratislava
3. Andreja Čepcová, MKŠK Modra
Chlapci do 12 rokov:
1. Ervín Velič, ŽP Šport Podbrezová
2. Jakub Kováčik, ŠKMK Modra,
3. Ľudovít Dobiáš, SEKHO Senica
Dievčatá do 15 rokov:
1. Janka Suchánková, SEKHO Senica
Chlapci do 15 rokov:
1. Ondrej Švub, CCC Ban. Bystrica
2. Michal Gavač, SEKHO Senica
3. Tomáš Greksák, Vertikal Patrónka Bratislava

Marcela Veličová


Zlaté Moravce, majstrovstvá Slovenska juniorov

Majstrovstvá Slovenska juniorov boli v Zlatých Moravciach 21. 10. 2000. Podobne ako na predošlých kolách Slovenského pohára, aj v Moravciach boli veľmi dobre pripravené cesty. Pretekalo sa pre deti najlepším spôsobom, bez vyraďovania. Všetky cesty na počet pokusov a podľa dosiahnutej výšky.
21 lezcov neobsadilo všetky kategórie, preto bolo dobré rozdelenie len do 4 kategórií. Trošku to znevýhodnilo tých maličkých, ale na nich vavríny ešte len čakajú.
Výsledky:
Dievčatá do 12 rokov:
1. Dominika Kováčiková
2. Soňa Porvazníková
3. Žofia Trsťanová, Vertikal Patrónka Bratislava
Chlapci do 12 rokov:
1. Ervín Velič
2. Ján Augustín, HK Zlaté Moravce
3. Matej Švub, CCC Ban. Bystrica
Dievčatá do 15 rokov:
1. Jana Suchánková
2. Ivana Leitmanová, Baník Prievidza
3. Táňa Badová, HK Zlaté Moravce
Chlapci do 15 rokov:
1. Ondrej Švub
2. Michal Gavač
3. Tomáš Greksák

Celkové poradie v Slovenskom pohári juniorov sa zatiaľ nepodarilo vyhodnotiť. Ako povedal Peter Walter, ktorý má v komisii na starosti túto časť pretekov, malo by sa tak stať na pretekoch v Trnave, ale to zas nie je isté, či sa uskutočnia…

Marcela Veličová


Marina di Ravenna, Európsky pohár, jún 2000

Marina di Ravenna už tradične víta koncom júna mladých lezcov z celej Európy. Takmer na pobreží sa čnie obrovská stena v Oasi Parku spolu s viacerými bouldrovkami. Pár kilometrov od steny je kemp Piomboni, kde nás čaká chládok starých pínií a teplá sprcha.
Naša výprava bola počtom skromná. Janka Suchánková zo Senice a Ervin Velič z Podbrezovej tu už zbierali skúsenosti po tri roky. Pribudli k nim traja noví. Janko Augustín zo Zlatých Moraviec, ktorý minulý rok vyhral Slovenský pohár, Jakub Kováčik z  Modry a jeho sestra Dominika.
Tri dni bojov na neoficiálnych majstrovstvách Európy majú svoje čaro. Lezie sa od druhej poobede do neskorej noci.
Prvý deň začali súťaže v boulderingu. Cesty staval Oscar. Tentokrát dal zabrať všetkým. TOP na šiestich cestách sa podaril málokomu, hoci mali 7 pokusov a 4 minúty na každú cestu. Janka delil od medaily jeden pokus, Ervina jeden chyt.
Druhý deň deti vyplávali v mori ubolené svaly. Po skúsenosti z minulého roku vieme, že rozmočené brušká prstov poobede zle spolupracujú s ostrými chytmi. Tak sme to s tým kúpaním nepreháňali. O druhej sa roztočil maratón ciest na obtiažnosť. Chlapci a Dominika liezli s horným istením, Janka už ťahala lano obtiažnymi cestami zdola. Keďže sa liezli tri cesty rôznych kategórií naraz, bolo čo sledovať. Konečne sa nám zadarilo viac a získali sme tretie miesto v kategórii B chlapcov, keď Janko dosiahol na medailový chyt.
Tretie ráno kempom voňala káva, vedľa nás doznievala radosť v českom tíme zo včerajšieho úspechu. Jaro Kováčik opäť varil raňajky pre všetky deti, ktorým bol na pár dní otcom i mamou.
Dopoludňajší program sa nelíšil od predchádzajúcich. Krátke kúpanie, ľahký obed a odchod pod stenu. Konečne si aj diváci prišli na svoje. Preteky na rýchlosť. Počítač vylosoval poradie. Na dvoch cestách získaný čas sa sčítal a určil poradie „do pavúka“.
Menej početné kategórie mali víťazov ešte za denného svetla. Janka postupne vyradila súperky a takmer dosiahla na medailu. Dominika napriek svojmu útlemu veku ukázala, že vie liezť a treba s ňou počítať. Ervin sa presadil vo svojej obľúbenej disciplíne a získal 3. miesto. Janko s Jakubom si odskúšali, aké to je na veľkej súťaži. Všetci sa tešili na leto, prázdniny. Čakalo ich sústredenie na Súľove. Skvelo pripravené stretnutie mladých lezcov z celého Slovenska.

Marcela Veličová

 
Horolezectvo | Umelé steny | Ski alpinizmus | Ľadové lezenie
Galéria | Story | Sprievodca | Svet | English version

© 2001 Vladimír Linek & Ján Krempaský